Najwięcej problemów z prawem karnym i spadkami
fot. Mateusz Milanowski
Od początku roku, elblążanie mogą korzystać z systemu bezpłatnej pomocy prawnej. Udzielają jej adwokaci i radcowie prawni w punktach pomocy prawnej zlokalizowanych w Urzędzie Miejskim oraz Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
Po miesiącu funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej, która udzielana jest w 5 punktach Urząd Miejski opracował pierwsze statystyki. Do początku lutego z programu skorzystało 210 osób. 22 z nich zaczerpnęły wiedzę z porad adwokata, a 188 osób z porad udzielonych przez radców zatrudnionych przez Urząd Miejski i Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej.
Z naszych informacji wynika, że najwięcej porad zasięgają mieszkańcy w związku ze sprawami dotyczącymi prawa cywilnego. Popularnym tematem są również porady dotyczące prawa spadkowego oraz prawo rzeczowe. Nie zabrakło też pytań związanych z prawem rodzinnym. W grudniu minionego roku pisaliśmy m.in. o tym, jak wielu alimenciarzy jest w Elblągu oraz na jakie kwoty są zadłużeni.
W trakcie oczekiwania na załatwienie sprawy dzieci mogą skorzystać z kącika wyposażonego m.in. w urządzenia interaktywne, który z pewnością umili czas. Jak okazuje się, w całym kraju program przyjęty został z dużym zainteresowaniem, dlatego przypominamy kto i gdzie może otrzymać bezpłatną pomoc prawną.
Gdzie szukać pomocy prawnej?
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Urzędzie Miejskim znajdują się cztery punkty pomocy prawnej, które czynne są od godziny 7:30 do 19:00.
Pierwszy punkt prowadzony jest przez Urząd Miejski od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15:00 do 19:00.
Drugi punkt prowadzony jest przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7:30 do 11:30.
Trzeci punkt prowadzony jest przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:30 do 14:30.
Czwarty punkt prowadzony jest przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w następujących godzinach:
- poniedziałek, środa i czwartek – od 11:30 do 15:30,
- wtorek – od 12:30 do 16:30,
- piątek – od 10:30 do 14:30.
Piąty punkt prowadzony jest przez Urząd Miejski w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Winnej, w pokoju nr 400. Pomoc prawną uzyskać możemy w następujących godzinach:
- poniedziałek i czwartek – od 9:30 do 13:30,
- wtorek – od 11:00 do 15:00,
- środa – od 8:00 do 12:00,
- piątek – od 11:30 do 15:30.
Komu przysługuje pomoc prawna?
Według ustawy pomoc przewidziana jest dla osób niezamożnych (świadczenie z pomocy społecznej), dla młodych do 26 roku życia, seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych.
Na jaką pomoc prawną mogą liczyć mieszkańcy?
Zgodnie z ustawą, nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: informowanie osobę uprawnioną o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach. Ponadto interesant dowie się o sposobach rozwiązywania problemów prawnych oraz uzyska pomoc przy sporządzeniu projektu pisma w poszczególnych sprawach. W zakresie pomocy znajduje się również sporządzenie projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Czego nie obejmuje nieodpłatna pomoc prawna?
W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej nie możemy liczyć na pomoc w sprawach związanych z: podatkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej, zakresu praca celnego, dewizowego i handlowego, oraz prowadzeniem działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności).