› bieżące
09:50 / 08.12.2011

Największe silniki w autach seryjnych

Największe silniki w autach seryjnych

Ekologia i downsizing – te dwa słowa są od jakiegoś czasu uznawane za priorytet przez producentów samochodów. Idąc pod prąd, przyjrzyjmy się dziesięciu autom, pod których maskami pracują potężne silniki. Obce są im downsizing, ekologia czy niewielkie zużycie paliwa.

Największą jednostką napędową montowaną seryjnie w autach osobowych może się pochwalić Dodge, który w nieprodukowanym już modelu Viper upchnął potężny silnik V10 o pojemności, bagatela, 8,3 l. Ciekawe, czy jego następca (jeśli w ogóle powstanie) będzie miał pod maską równie monstrualny motor.

Do granicy 8 l pojemności skokowej dobija także Bugatti Veyron. Wspomagany 4 turbosprężarkami silnik jest nie tylko gigantycznych rozmiarów, ale także rozwija olbrzymią, 1001-konną moc (w modelu SS nawet 1200 KM).

Corvette Z06 C6 jest dobrym przykładem tego, że w Ameryce nie do końca znają pojęcie downsizingu. Co ciekawe, jej 7-litrowy silnik, pomimo że największy w całej gamie Corvette, nie jest najmocniejszy. Jednostka montowana w wersji ZR1, choć mniejszych rozmiarów, charakteryzuje się większą mocą.

Europa również nie pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. Pod maską Bentleya Arnage pracuje silnik o legendarnej już pojemności 6,75 l.

Ten sam motor znajduje się w modelu Mulsanne, który ma moc 512 KM i niebywały wręcz moment obrotowy równy 1020 Nm.

Inny przedstawiciel angielskiej motoryzacji także ma silnik benzynowy o pojemności 6,75 l. O którym aucie mowa? O arystokratycznym Rolls-Roysie Phantomie.

Być może dla niektórych będzie to zaskoczenie, ale w najnowszym modelu Audi A8 W12 znajduje się olbrzymia jednostka napędowa. Pojemność 6,3 l jest o 0,3 l większa niż silnika montowanego w A8 W12 D3.

Mercedes w swoich mocarnych wersjach AMG, poczynając od klasy C, a na supersportowym SLS-ie skończywszy, montuje ośmiocylindrowe silniki o pojemności 6,2 l.

Barierę 6 l przekracza od niedawna dostępny również w naszym kraju Chevrolet Camaro SS.

Audi Q7, popularny SUV, może być napędzany największym silnikiem Diesla, jaki jest montowany w seryjnych osobowych autach. Sześć litrów pojemności oraz 12 cylindrów w układzie V generuje 500 KM oraz 1000 Nm momentu obrotowego.Czy znacie jeszcze jakieś auta, które nie ugięły się pod naciskiem ery downsizingu i których jednostki napędowe mają pojemność większą niż 6 l?

smartdriver

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%