› sąd
05:29 / 10.10.2018

Nakłaniał dziewczynę do przerwania ciąży. Elbląska prokuratura zakończyła postępowanie

 Nakłaniał dziewczynę do przerwania ciąży. Elbląska prokuratura zakończyła postępowanie

Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie przeciwko Karolowi B., 17-letniemu mieszkańcowi powiatu nowomiejskiego. Był oskarżony o popełnienie przestępstwa polegającego na nakłanianiu swojej ciężarnej dziewczyny do przerwania ciąży oraz udzielania pomocy w przerwaniu ciąży gdy dziecko osiągnęło zdolność do samodzielnego życia. 

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Elblągu wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy wobec Karola B. oraz o orzeczenie przy zastosowaniu art. 37 b kk - kary uzgodnionej z oskarżonym w wymiarze:

3 miesięcy pozbawienia wolności oraz 1 roku ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, dozorowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym. 
Za skierowaniem wniosku przemawiał fakt, że oskarżony przyznał się do zarzucanego mu czynu a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budziły wątpliwości. Nadto postawa oskarżonego wskazywała iż cele postępowania zostaną osiągnięte

- wyjaśnia prokurator Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.  

Zgodnie z treścią art. 152 
§ 1. kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.
§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%