› bieżące
19:00 / 27.07.2013

Nakryliśmy Arka Pasożyta w domu. Zobacz wywiad video

Nakryliśmy Arka Pasożyta w domu. Zobacz  wywiad video

W ramach projektu Przebudzenie, na skwerze pomiędzy ulicami Władysława IV, Bażyńskiego i Piligrima, Arek Pasożyt postanowił wybudować dom. I to nie zwyczajny dom, bo dom zbudowany z niczego. W ciągu trzech miesięcy, młody artysta postawi obiekt, który stanie się miejscem wakacyjnych spotkań elblażan. Na czym polega żywicielskie działanie Pasożyta w Elblągu? Jak żyje mu się na polu namiotowym? Z jakimi problemami boryka się na placu budowy? O tym i innych ciekawostkach rozmawialiśmy z Arkiem.

Arek Pasożyt pokazuje, że wybudowanie obiektu możliwe jest bez nakładu środków finansowych. Celem artysty jest zaktywizowanie społeczności lokalnej do wspólnych działań. Realizator projektu cyklicznie spotyka się z mieszkańcami osiedla przy ulicy Bażyńskiego, aby poznać pomysły swoich przyszłych sąsiadów. Spotyka się z dużą krytyką, co pokazuje jedynie, że obok jego projektu nie można przejść obojętnie. Dokumentację wydarzeń ze swoich działań Arek systematycznie zamieszcza na prowadzonym przez siebie blogu: http://pasozyt.blogspot.com/

Zapraszamy do oglądania wywiadu video.

Arek Pasożyt - fotograf, performer, malarz. Studiował Malarstwo i Edukację Artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Do indywidualnych działań Arka Pasożyta należały, m.in. akcje kopiowania obrazów słynnych malarzy, takich jak, Lucjan Freud, Gerhard Richter, Luc Tuymans, czy Damien Hirst. W 2010r. artysta sformułował swój „Manifest pasożytniczy”, określający ideologię jego działań jako artysty-pasożyta. W myśl zawartych w „Manifeście” idei, Arek Pasożyt mieszka od ponad dwóch lat w różnych miastach w instytucjach kulturalnych i wszelkich miejscach związanych z kulturą. Jako „pasożyt” mieszkał, m.in. w Toruniu (CSW „Znaki czasu”, Galeria nad Wisłą), we Wrocławiu (BWA), w Krakowie (MOCAK), czy w Niemczech, w miejscowości Begehungen.
 

33
2
oceń tekst 35 głosów 94%