Napisali do nas: Aquapark powinna wybudować Fundacja Elbląg
Na wstępie wyrażam opinię, iż budowa aquaparku jest dla miasta nierealna z racji niskiego poziomu dochodów mieszkańców. Jest to jednak moja opinia i bez dokładnego zapoznania się z projektem i jego założeniami nie jestem w stanie konkretnie ocenić dotychczasowych działań. Proszę o upublicznienie wszelkich informacji i opracowań w tym temacie w formie spotkanie z mieszkańcami. Uważam jednak, że o ile budowę mieszkańcy zdecydują się przeprowadzić, to trzeba potraktować ją, jako zadanie społeczeństwa, a nie władz miasta.
Nie należy powoływać spółki, ale zadanie to powierzyć Fundacji Elbląg, jako zadanie ponad budżetowe i ponad kadencyjne. Przedstawiono koncepcję ulokowanie aquaparku na terenie basenu odkrytego. Koncepcja ta jest błędna, ponieważ w moje opinii nie można zastąpić basenu otwartego Aquaparkiem, a to jest podstawą obecnej koncepcji. Jest to błąd kardynalny i ja się takiej koncepcji sprzeciwiam.
Obecnie nie bardzo też jest sens lokować obiektu w okolicy źle skomunikowanej z dzielnicami sypialnymi. Nie ma sensu tworzyć infrastruktury parkingowej i aquaparku przy samym cmentarzu lub kosztem ogrodów działkowych. Moim zdaniem aqupark należy budować, jako element Bramy na Modrzewinę i zlokalizować go w naturalnym zagłębieniu w okolicy wiaduktu. Lokalizacja ta zapewnia dobrą komunikację z dzielnicami sypialnymi Zawada i Jar oraz resztą miasta za pomocą linii tramwajowych. Moim zdaniem konieczne też będzie przeniesieniu placu rynkowego na wolny plac naprzeciw „Ogrodów” i zrobienie wielopoziomowego parkingu dla mieszkańców Zawady i Jaru, klientów centrum handlowego Nowe Ogrody i zlokalizowanie na jego górnym poziomie placu targowego być może z dwoma poziomami wykorzystywanymi zamiennie, jako parking i jako plac handlowy.
Moim zdaniem większa część aquaparku powinna być konstrukcją podziemną. Zmniejszy to w oczywisty sposób koszty jego ogrzewania, ale i budowy. Oprócz basenu 50 metrowego winna być tam wybudowana 30 metrowa niecka do szkoleń nurkowych. Ponad dach należy wyprowadzić przeszklony komin lub wieżę „zjeżdżalni„ i ulokować tam ekstremalny tor szybkiej jazdy z dużej wysokości z widocznością na panoramę miasta. Wskazane byłoby też stworzenie systemy trampolin od niskiej 2 do wysokiej 10 metrowej.
Uważam, że wystrój Aquaparku powinien być oparty na kanonach budownictwa sakralnego wieków średnich – cegła i kamień zapewniając z jednej strony niższe koszty budowy, z drugiej uzasadniając podziemny charakter budowy, jak i nawiązując do tradycji okresu, gdy Elbląg był stolicą Państwa Krzyżackiego. Moim zdaniem taka tradycyjna „ konstrukcja„ zapewni faktyczną atrakcyjność obiektu na skale europejską. Wizjery na baseny i basenu nurkowe podniosą też atrakcyjność obiektu dla rodziców.
Fundacja Elbląg powinna zebrać fundusze mieszkańców miasta i innych osób zainteresowanych, gwarantując im znaczne zniżki z korzystanie z aquaparku stanowiące własność dziedziczną.
Fundacja powinna zebrany kapitał zainwestować w obligacje miasta lub inne papiery o wysokim stopniu bezpieczeństwa i wykorzystać oprocentowanie z tych papierów na cele obiektu. Pozostali mieszkańcy powinni ponosić koszty korzystania z obiektu na zasadach komercyjnych, ale od tego wyliczenia trzeba rozpocząć szukanie koncepcji na park wodny.
Mariusz Lewandowski
Każdy mieszkaniec naszego miasta może zabrać głos na łamach www.elblag.net. Wystarczy tylko przesłać na adres e-mail: redakcja@elblag.net swój tekst.
Powiązane artykuły
Urszula Kocięcka została prezesem spółki Aquapark Elbląg
05.02.2013 komentarzy 11
Urszula Kocięcka została prezesem spółki Aquapark Elbląg. - Powołałem panią Urszulę Kocięcką na stanowisko prezesa spółki, gdyż...