› poradnik
13:57 / 18.02.2022

Naprawa turbosprężarek - jak zrobić to dobrze?

Naprawa turbosprężarek - jak zrobić to dobrze?

Turbosprężarki są maszynami, których zadaniem jest zwiększenie doładowania silnika spalinowego. Działają one na zasadzie wtłaczania dodatkowego powietrza pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do komory spalania silnika, co przyczynia się do szybkiego zwiększenia jego mocy. Pomimo że turbosprężarki są urządzeniami wytrzymałymi, to niewłaściwa eksploatacja i upływ czasu robią swoje. Jak dbać o turbo w swoim samochodzie i kiedy zdecydować się na wymianę lub regenerację? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Co zrobić, by turbosprężarka dobrze działała przez wiele lat?

Turbosprężarki projektowane są w taki sposób, by poprawnie działać przez cały okres eksploatacji jednostki napędowej. Niestety bardzo często okazuje się, że ich trwałość nie jest tak duża. Czy to wina producentów? Niekoniecznie! Na stan turbosprężarki w samochodzie ma wpływ wiele czynników. Właściwa eksploatacje nie tylko wydłuża żywotność tego urządzenia, ale pozwala cieszyć się dobrym przyspieszeniem i pełną niezawodnością. Co zrobić, by nie oddawać jej do regeneracji co 30 tysięcy kilometrów?

Po pierwsze należy stosować dobre oleje syntetyczne, które zapewniają odpowiednie smarowanie zaraz po uruchomieniu silnika. Niektórych rzeczy nie da się jednak przeskoczyć. Każdy olej swoje optymalne właściwości zyskuje, dopiero gdy zostanie doprowadzony do odpowiedniej temperatury. Przeciążanie silnika zaraz po starcie jest jednym z najczęstszych powodów usterek nie tylko samych turbosprężarek, ale również silników. Warto więc korzystać z pełnego zakresu obrotów naszej jednostki napędowej dopiero w momencie, gdy olej osiągnie odpowiednią temperaturę. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy po bardzo agresywnej jeździe wyłączamy silnik. Przekręcając kluczyk, blokujemy dostęp świeżego oleju, a tym samym przyspieszamy zużycie turbosprężarki. Warto pamiętać, by przed zgaszeniem pojazdu odczekać kilkadziesiąt sekund w celu schłodzenia turbiny.

Kiedy warto zastanowić się nad naprawą lub wymianą turbosprężarki?

Wymiana tego elementu na nowy jest niezwykle droga, dlatego wiele osób decyduje się na montaż części używanych. To jednak też nie jest dobry pomysł! Najbardziej opłacalna jest naprawa turbosprężarek wykonana w renomowanym zakładzie mechanicznym.

Jednym z pierwszych objawów świadczących, że powinniśmy zaglądnąć do warsztatu, jest dziwny dźwięk wydobywający się spod maski w momencie załączenia turbiny. Jeśli zignorujemy ten objaw, w kolejnym etapie pojawi się spadek osiągów, a w nowszych samochodach może wystąpić przejście silnika w tryb awaryjny.

Regeneracja turbiny jest zabiegiem polegającym na jej wyjęciu i przeglądnięciu wszystkich elementów eksploatacyjnych. W przypadku zauważenia jakichś usterek zostają one wymienione na nowe. Ważne, by na takie naprawy wybierać dobre serwisy specjalizujące się w tego typu urządzeniach. Tylko taka naprawa turbosprężarek pozwoli nam to uzyskać wytrzymałość podobną do oryginału.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%