Narodowe Święto Niepodległości w Elblągu
fot. UM Elblag
Elblążanie świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w elbląskiej katedrze odprawionej w intencji Ojczyzny. Po niej władze miasta złożyły kwiaty pod Pomnikiem św. Jana Pawła II.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Twórców Niepodległości, gdzie odbyła się oficjalna uroczystość patriotyczna ze składaniem kwiatów i okolicznościowymi przemówieniami. Po niej na placu przy katedrze mieszkańcy mogli skosztować wojskowej grochówki.
Elblążanie swój patriotyzm wyrazili również na sportowo. Ponad tysiąc osób uczestniczyło w IX Elbląskim Biegu Niepodległości. W Krytej Pływalni natomiast odbyła się Pływacka Sztafeta Niepodległości. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości oraz zapoznania się z treścią przemówienia Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.
PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA WITOLDA WRÓBLEWSKIEGO
Szanowni Państwo, Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych pod Pomnikiem Twórców Niepodległości. Po raz kolejny już możemy spotkać się przed pomnikiem, który dla nas elblążan staje się miejscem symbolicznie upamiętniającym polską niepodległość. Świętujemy dziś fakt odzyskania przez duży europejski naród, jakim są Polacy, swojej państwowości. Wspominamy również i oddajemy szacunek pragnieniom kilku pokoleń Polaków, jakim przyszło żyć pod obcymi rządami w trzech zaborach. Różne były pomysły i polityczne koncepcje odzyskania niepodległości - powstania, tworzenie legionów, praca u podstaw, dyplomacja na salonach Europy, próba tworzenia sojuszy. Jednak przewijała się też chłodna kalkulacja, że Polska może odzyskać niepodległość w wyniku wielkiego konfliktu zbrojnego, który osłabi mocarstwa będące naszymi zaborcami, stwarzając w ten sposób możliwość sformowania polskiego państwa.
Tak się też stało, wybuch I wojny światowej zmienił dotychczasowy porządek w Europie, spowodował upadek państw znanych jeszcze z XIX wieku i powstawanie nowych. W tej korzystnej koniunkturze odrodziło się również państwo polskie. Jak zawsze w tego typu momentach musieli znaleźć się ludzie, którzy fenomenalnie wykorzystali moment dziejowy i zawalczyli skutecznie o polski interes. W tym gronie są przede wszystkim Marszałek Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski. Obaj są bohaterami Niepodległej Polski, choć ich drogi do wolności były bardzo różne. Piłsudski stworzył Legiony i skupił wokół siebie tych, którzy chcieli czynem zbrojnym walczyć o Polskę. Roman Dmowski wspólnie z Ignacym Paderewskim bezkompromisowo stawiali kwestię naszej niepodległości na konferencji pokojowej w Paryżu.
Do tego grona należy dodać jeszcze Ignacego Daszyńskiego oraz Wincentego Witosa, do dziś nazywanego najwybitniejszym politykiem w dziejach polskiego ruchu ludowego, który położył wielkie zasługi dla rozwoju świadomości narodowej polskich chłopów. Dziś możemy oddać hołd tym wszystkim wielkim patriotom i bohaterom, dla których nie było celu ważniejszego niż niepodległa Ojczyzna.
Szanowni Państwo, Na tle wydarzeń historycznych powinniśmy mieć świadomość, że dzisiejsze Święto jest dla nas współczesnych, aby przypominać nam o tym, jak istotną sprawą jest niepodległość, możliwość stanowienia o sobie. Dziś naszą niepodległość widzimy i doceniamy jeszcze bardziej, patrząc na wojnę za naszą wschodnią granicą. Mówiąc o niepodległości myślimy także o samorządności, bo przecież nasze małe lokalne ojczyzny tworzą Rzeczpospolitą. Naszą małą ojczyzną jest Elbląg, gdzie przyszło nam żyć. Miejmy świadomość, że to jak wykorzystamy naszą niepodległość zależy także od nas, elblążan. Możemy się więc pięknie różnić, a jednocześnie współpracować dla dobra wspólnego, budując pomyślność Elbląga, dokładać w ten sposób cegiełkę do rozwoju Polski.
W zakończonych niedawno wyborach do parlamentu, największą frekwencją wyborczą w dziejach III RP, nasz Naród pokazał swą troskę o dzisiejsze państwo polskie. Wszyscy pokazaliśmy jak ważny jest dla nas proces demokratyczny, jak ważny jest głos każdego obywatela i takaż obywatelska postawa. W tych wyborach opowiedzieliśmy się też za silną rolą samorządów współtworzących regiony i następnie całą Rzeczpospolitą. Jako Obywatele i jako Naród zdaliśmy kolejny egzamin z demokracji. Liczę, że za sprawą działań nowego parlamentu i nowo tworzącego się rządu pomyślny finał znajdzie kwestia pogłębienia drogi wodnej i rozwoju elbląskiego portu, z korzyścią dla naszego miasta i jego mieszkańców.
Szanowni Państwo
Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wszystkim mieszkańcom Elbląga przekazuję najlepsze życzenia. Życzę Wam drogie elblążanki i drodzy elblążanie pomyślnej realizacji planów życiowych, wiary w sens wspólnych działań, a także satysfakcji z zamieszkiwania w naszym mieście i Ojczyźnie, której na imię Polska.
Niech żyje Elbląg, niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita!