› bieżące
12:44 / 28.02.2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Elblągu

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Elblągu

fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

W najbliższy piątek zapraszamy elblążan do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oprócz tego w pierwszej połowie marca 2019 r. odbędzie się w naszym mieście szereg uroczystości nawiązująych do tego polskiego święta państwowego obchodzonego corocznie 1 marca, począwszy od 2011 roku.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku, a za symboliczną datę przyjęto 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. 

Przypomnijmy, iż prezydencki projekt ustawy z dnia 26 lutego 2010 roku w przedmiocie uchwalenia nowego święta państwowego 1 marca 2010 roku wpłynął do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej .2 lutego 2011 roku jej wersja, przyjęta w Komisji Kultury i Środków Przekazu, trafiła pod głosowanie do sejmu, w którym za jej przyjęciem głosowało 406 spośród 417 obecnych posłów; 8 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Senat przyjął ustawę bez poprawek już kika dni później, a 9 lutego 2011 roku podpisał ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. 

Elbląskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 1 marca 2019 r. (piątek), godz. 12:00 – elbląskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Miejsce: Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej
(ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego / Skwer Rotmistrza Pileckiego)

Program uroczystości:

  • odegranie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej,
  • przemówienia okolicznościowe,
  • Apel pamięci i salwa honorowa,
  • składanie kwiatów.

Zapraszają Witold Wróblewski prezydent Elbląga oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej

Informacja nt. zmian w organizacji ruchu i rozkładzie jazdy w związku z uroczystościami pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego: 

http://www.elblag.eu/index.php/miasto/13113-1-marca-12-00-do-13-00-objazd-dla-linii-nr-13-15-i-16

 

DODATKOWO:

  • Bieg Tropem Wilczym

3 marca w elbląskiej Bażantarni, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", odbędzie się kolejna edycja biegu Tropem Wilczym. Wszyscy chętni będą mogli przebiec symboliczny dystans 1963 metrów (1963. to rok zamordowania przez ostatniego Żołnierza Wyklętego) lub 10000 metrów. Zapraszamy.

Wydarzenie objął honorowym patronatem Witold Wróblewski prezydent Elbląga.

 

Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci" Żołnierzy Wyklętych" elbląskie środowiska patriotyczne organizują  IV Elbląski Marsz Pamięci  Żołnierzy Wyklętych oraz wykład historyka Jarosława Kłosowskiego. Już 2 marca  o godz. 15.00 ulicami Elbląga przejdzie  IV Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 na skwerze rtm. Witolda Pileckiego (obok szkoły muzycznej). Marsz przejdzie ulicami Traugutta, Górnośląska, Agrykola, aż do Ronda Żołnierzy Wyklętych.

  • Po marszu odbędzie się wykład Jarosława Kłosowskiego (historyka, członka Związku Narodowych Sił Zbrojnych) pt. "Żołnierze Wyklęci-prawdziwi bohaterowie", który odbędzie sie w hotelu Atletiokon przy ul. Agrykola 8 w Elblągu.

 

2 marca 2019 roku Kino Światowid oraz Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Gdańsku zapraszają na przegląd filmowy poświęcony Żołnierzom Wyklętym.

Przegląd filmów odbędzie się pod hasłem: „Oni walczyli za Niepodległą” i  będzie składał się z czterech filmów, o tematyce wojennej.

 

  • 4 marca w biurze poselskim posła na Sejm RP Jerzego wilka przy ul. Czerwonego Krzyża w Elblągu odbędzie się wykład w ramach cyklu "Spotkanie z historią", który rozpocznie się o godzinie 16.00. 

Celem przedsięwzięcia jest uczczenie pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944—1963 oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z sowietyzacją Polski. Spotkanie poprowadzi pracownik IPN Oddział w Gdańsku Artur Chomicz.

 

  • 9 marca w Pensjonacie MF przy ul. Świetego Ducha 26 w Elblagu odbędzie się pokaz filmu "Podwójnie Wyklęty" o kpt. Romualdzie Rajsie ps. "Bury" oraz spotkanie autorskie z reżyserem filmu-Panią Ewą Szakalicką. 

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17.00. Po projekcji możliwość dyskusji z reżyserem dzieła.

"Podwójnie Wyklęty" w reżyserii Ewy Szakalickiej zdobył trzy nagrody IX edycji Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W konkursie głównym jury przyznało reżyserce wyróżnienie "za odwagę podjęcia trudnego tematu losu kapitana Romualda Rajsa „Burego” i rzetelne wykorzystanie źródeł". Film uhonorowano także Nagrodą im. Janusza Krupskiego "za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych" oraz Nagrodą Dyrektora Festiwalu NWW.

 

  • To nie wszystko. Stowarzyszenie im. gen. Bolesława Nieczuja–Ostrowskiego przy wsparciu Szkoły Podstawowej nr 12 im. Michała Kajki w Elblągu organizuje konkursy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, jak również patronatami: Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (Rakowiecka), Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Fundacji "Łączka" oraz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych. Nowy termin oddawania prac konkursowych: 22 marca 2019 r.  Więcej informacji...

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%