› zdrowie i uroda
12:58 / 03.07.2019

Nasi leśnicy otworzyli nowe szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane do rehabilitacji

Nasi leśnicy otworzyli nowe szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane do rehabilitacji

fot. Lasy Państwowe

Las dla serca, serce dla lasu. Pod taką nazwą kryje się pilotażowy program  wsparcia rehabilitacyjnego pacjentów kardiologicznych poprzez aktywną rehabilitację ruchową w lesie, osób cierpiących na schorzenia kardiologiczne. 

W dniu 1 lipca na terenie leśnictwa Jantar (Nadleśnictwo Elbląg) w miejscowości Junoszyno oficjalnie otwarto szlaki turystyczne, które zostały specjalnie dostosowane do realizacji programu rehabilitacji. Leśnicy z Lasów Państwowych wraz ze specjalistami z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przygotowali dwa szalki konne o różnej trudności i łącznej długości 5,8 km (łatwiejszy 2,4 km, trudniejszy 3,4 km) oraz szlak nordic walking ( 2.3 km), przy którym zainstalowano drewniane kłody dostosowane do programu ćwiczeń oraz tablice z informacją jak je wykonywać. 

Projekt otworzył Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, wraz z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiejem Obajtkiem, Dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego dr hab. Tomaszem Stefaniakiem oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Elbląg Mariuszem Potocznym i . 

Projekt ma charakter całkowicie pionierski i pilotażowy. Do tej pory, w Polsce nie była stosowana w sposób zorganizowany taka praktyka rehabilitacyjna!

Rehabilitacja ruchowa jest niezwykle istotnym elementem powrotu do zdrowia dla chorych po epizodach kardiologicznych, takich jak zawał serca czy wszczepienie stymulatora. Z obserwacji Kliniki Rehabilitacji UCK wynika, że wsparcie pacjentów poprzez prowadzenie nadzoru i doradztwa w trakcie rozpoczynania ćwiczeń jest silnym motywatorem i pozwala na o wiele skuteczniejsze osiągnięcie założonych celów rehabilitacyjnych. Klinika Rehabilitacji UCK, jesienią 2017 roku, przeprowadziła badanie wstępne odnośnie tego typu rehabilitacji osiągając wysokie oceny ze strony pacjentów.

Ścieżka powstała w Lasach Państwowych, które dają gwarancję pełnej dostępności dla każdego oraz możliwość korzystania z lasów w różnorodny sposób z poszanowaniem przyrody. 

Pozytywne wyniki programu pilotażowego będą dawały podstawy do rozszerzenia programu na inne regiony kraju i wprowadzenie powszechnej praktyki monitorowanych leśnych zajęć rehabilitacyjno-ruchowych dla pacjentów po incydentach kardiologicznych. 

Jan Piotrowski, Specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 2