› daj znać
21:52 / 09.01.2019

Nasz Czytelnik słyszał dziwne dźwięki. Okazuje się, że były słyszane także daleko od Elbląga

Nasz Czytelnik słyszał dziwne dźwięki. Okazuje się, że były słyszane także daleko od Elbląga

8 stycznia (wtorek), 18.30. W tym czasie nasz Czytelnik, mieszkaniec okolic elbląskiej Góry Chrobrego, usłyszał dziwne dźwięki.

To były dwa, trwające po kilka sekund dźwięki, pojawiające się jeden po drugim w łącznym czasie dziesięciu, maksymalnie kilkunastu sekund. Były bardzo basowe. Mogły przypominać wybuch pocisku artyleryjskiego w powietrzu. Nie przypominały moim zdaniem przelotu samolotu ponadźwiękowego, gdyż ten dźwięk jest mi znany i jest rozpoznawalny. To było coś zupełnie innego. Czas zdarzenia jestem ustalić co do kilku minut, gdyż codziennie mniej więcej o tej godzinie wychodzę z domu

– poinformował nas 9 stycznia elblażanin, który nie może przestać o tym myśleć.

Postanowiliśmy zrobić kwerendę w internecie. Okazało się, że nie tylko on słyszał dziwne odgłosy. Słyszane były one m.in. przez mieszkańców Kwidzyna, Iławy oraz Grudziądza – miasta położonego ponad 100 kilometrów od Elbląga.

Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, za pośrednictwem Twittera poinformował, że huk, który był słyszany na Pomorzu i Kujawach, spowodował przelot dwóch myśliwców:

Przyczyną głośnego huku słyszanego po godz. 18.00 przez mieszkańców województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego był przelot 2 myśliwców.

Okazuje się, że nietypowe dźwięki były słyszane na dużym terenie, obejmującym co najmniej trzy województwa. Informację o podobnych relacjach opublikowały portale internetowe Kwidzyn.naszemiasto.pl oraz Grudziadz365.pl. Dziennikarze tej drugiej strony internetowej od rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotra Wwalatka otrzymali infrmację, że przyczyną huku słyszanego w dniu 8 stycznia nad Grudziądzem było przekroczenie bariery dźwięku przez dwa myśliwce F16.

Wielu internautów podeszło sceptycznie do tych wypowiedzi. Szczególnie dotyczy to osob, które słyszały dźwięki a jednoczesnie choć w niewielkim stopniu interesują się lotnictwem.  

Jak na przekroczenie bariery dźwięku to ciut za duży obszar. Zjawisko slyszalne od strony poludniowej Wąbrzeźno, Świecie aż do samego Gdańska?!? Nie gra mi to.

–  zauważył jeden z internautów.

2 huki z wstrząsem dziwne bo w dużym promieniu, bylo słychać nie tylko u mnie w Grudziądzu, ale też w Gdańsku, jak i w okolicach Iławy, u rodziny. Nie uwierzę w żaden samolot ani warunki pogodowe.

– zwrócił uwagę inny z komentujących artykuł opublikowany na portalu Grudziadz365.pl. 

Co myślą o tym nasi Czytelnicy? Czy także słyszeliście podobne, niezydentyfikowane dźwięki we wtorek, 8 stycznia, około godziny 18.30? 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%