› daj znać
18:10 / 14.03.2020

Nasz Czytelnik: Większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości

Nasz Czytelnik: Większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości

Nasz Czytelnik zwrócił uwagę na istotny problem. Zauważył, że większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii w dalszym ciągu przyjmuje gości. Czyni tak, pomimo przepisów prawa, które nakładają na przedsiębiorców ograniczenia w tym zakresie. 

Niestety większość obiektów noclegowych z zakazem działalności gospodarczej w czasie epidemii dalej przyjmuje gości. Wystarczy spojrzeć na Airbnb lub Booking.com. Czy właściciele nie wiedzą o zakazie? 

– napisał nasz Czytelnik, prosząc jednocześnie o podjęcie działalności informacyjnej w tym zakresie. 

Niewątpliwie jest słuszna uwaga. W opublikowanym w nocy z 13 na 14 marca 2020 r. (z piątku na sobotę) rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego sprecyzowano ograniczenia nałożone na funkcjonowanie określonych podmiotów. W myśl nowych przepisów między innymi ustanawia się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej czasowe ograniczenie – począwszy od 14 marca do odwołania – działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20). Ograniczenie dotyczy m.in. apartamentów na krótki najem, agroturystyki i ośrodków kolonijnych. 

Warto dodać, że podklasa 55.20 PKD obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.

Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:

  • ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego(np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),
  • kwaterach dla gości i bungalowach,
  • domkach lub chatach, bez obsługi,
  • gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),
  • schroniskach młodzieżowych i górskich.

Podklasa ta nie obejmuje: zapewnienia umeblowanych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania z codziennym sprzątaniem, słaniem łóżek, podawaniem posiłków i napojów, sklasyfikowanego.

Warto dodać, że kilka dni wcześniej Generalny Inspektor Sanitarny ocenił, że ryzyko zarażenia koronawirusem w hotelach jest bardzo niskie, wysyłąjąc jednocześnie obszerne wystyczne sanitarne dla branży hotelarskiej.

Podstawa prawna: 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%