› bieżące
08:39 / 25.05.2013

Nasz patronat. Projekt Bajka - Lioni czytają dzieciom

Nasz patronat. Projekt Bajka - Lioni czytają dzieciom

18 maja na zamku w Rydzynie, podczas XXII Konwencji Krajowej Okręgu 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions nastąpiła inauguracja Projektu Bajka. W cyklicznym spotkaniu lionów, w stylowych wnętrzach zamku, wzięło udział kilkuset członków międzynarodowej organizacji Lions Club International.

Na temat projektu wypowiedziała się wicegubernator Anna Jęsiak-Suchecka.

- Analfabetyzm to nie tylko problem krajów rozwijających się. W Stanach Zjednoczonych 21 milionów osób nie umie czytać…. – cytowała wicegubernator za prezydentem światowym LCI W Maddenem. - Projekt jest urzeczywistnieniem przesłania prezydenta światowego i jednocześnie dobrą okazją na promowanie czytelnictwa w Polsce.

Wydana z w ramach projektu książka pt. Tajemnice Krasnego Lasu autorstwa pani Ewy Karolak stanie się narzędziem dla promowania idei czytelnictwa w przedszkolach, szkołach, bibliotekach oraz oddziałach dziecięcych szpitali i innych placówkach dla dzieci. Lions Kluby LCI w całej Polsce będą czytać dzieciom.

O działaniach jakie odbędą się w ramach projektu opowiedziała koordynator – Dorota Wcisła.

- Już w najbliższych dniach (31 maja-2 czerwca) planujemy udział w „Światowych Dniach Bajki” w Ostródzie. Pod koniec roku przewidziana jest organizacja konkursu pt. „Książka pobudza dziecięcą wyobraźnię” dla najmłodszych czytelników, których zadaniem będzie przedstawienie plastyczne odpowiedzi na pytanie: „Jak wyobrażasz sobie postacie z bajki?”. Wystawa pokonkursowa otwarta zostanie podczas Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek (5 listopada).

Uchylamy stronice książki...

Książka „Tajemnice Krasnego Lasu” jest dziełem Ewy Karolak. Jest to opowieść o przyjaźni, ofierze, poświęceniu i miłości, a także tolerancji i otwartości na innych, choćby ci inni byli... krasnoludkami. Książka opowiada o mieszkańcach małego miasteczka, których losy splatają się z życiem krasnoludków zamieszkujących pobliski las. Krasnale zajmują się m.in. produkcją i sprzedażą przedmiotów... o których marzą ludzie. Wiedzę o tych marzeniach czerpią ze snów, przechwytywanych przez Łowców Snów. Sklepik z wymarzonymi przedmiotami, staje się miejscem zetknięcia się świata krasnoludków ze światem ludzi. Pewnego dnia, w życie usposobionych pokojowo krasnali wdzierają się Mroczaki. To nienawistne i bardzo złe stworzenia, które żyją na bagnach. Od 250 lat bezskutecznie próbują zawładnąć Krasnym Lasem. Teraz mają straszliwą broń: Wirus Nienawiści, który – niczym pył niesiony wiatrem – zaraża wszystkie żywe istoty powodując wzajemne niszczenie. Przerażone krasnoludki postanawiają poprosić ludzi o pomoc… jednak nim bajka się dobrze zakończy, dostarczy dzieciom wielu wrażeń. Książka "Tajemnice Krasnego Lasu" została wyróżniona w konkursie organizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Lions Clubs International

To największa na świecie pozarządowa organizacja prospołeczna, zrzeszająca dziś około 1.350.000 członków w 208 krajach świata. 

Historia LCI rozpoczęła się w 1917 roku od wizji Amerykanina Melvina Jonesa z Chicago. Twórca tej idei zainicjował współdziałanie ludzi, którzy odnieśli życiowy sukces, na rzecz pomocy tym, którzy sami sobie nie radzą z przeciwnościami losu. Szlachetna idea, aby ci, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą, umiejętnościami i możliwościami, służąc pomocą tym, którzy jej potrzebują, zyskała społeczną akceptację i uznanie. Szybko przekroczyła granice USA, dając zaczątek organizacji międzynarodowej. W okresie międzywojennym Kluby Lions działały już w Kanadzie, Chinach, Meksyku, Kubie i Ameryce Południowej. W 1989 roku ruch Lions trafił do Europy Środkowej i Wschodniej. Poznań to pierwsze miasto w Polsce, w którym powstał Klub Lions.

Lioni działają w klubach  (średnio 20-40 osób). Wszystkie funkcje w lionizmie pełnione są społecznie, w systemach rocznych kadencji, trwających od 1 lipca jednego roku do 30 czerwca roku następnego. Do LCI nie można się zapisać – trzeba zostać do niego zaproszonym. Wyznacznikiem sposobu postępowania jest Kodeks Etyczny (wspólny dla całej organizacji), na wierność zasadom którego każdy Lion, wstępując do ruchu, składa ślubowanie.

Lioni wspierają potrzebujących. Realizują ogólnoświatowe programy zapobiegania patologiom społecznym, walki z chorobami oczu i cukrzycy oraz ochrony środowiska naturalnego. Niosą pomoc poszkodowanym w kataklizmach. Budują i wyposażają szpitale, fundują stypendia dla uzdolnionej młodzieży, dożywiają dzieci i bezdomnych, finansują kosztowne operacje medyczne, fundują sprzęt rehabilitacyjny. Wielu mieszkańcom krajów trzeciego świata zapewniają podstawową i specjalistyczną opiekę medyczną. Organizują imprezy kulturalne, dbają o rozrywki i wypoczynek dla sierot i dzieci z ubogich rodzin.

Lions Clubs International jest jedną z nielicznych organizacji na świecie, która na wsparcie potrzebujących przeznacza 100% funduszy pozyskanych na działalność statutową. Koszty administracyjne i funkcjonowania Stowarzyszenia pokrywane są ze składek jego członków. Od ponad 90 lat społeczności na całym świecie mogą liczyć na członków ruchu LIONS.


 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%