› bieżące
19:22 / 14.03.2013

Nasz poradnik. Czym kierować się przy zakupie mieszkania?

Nasz poradnik. Czym kierować się przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania dla wielu jest decyzją na całe życie. Nie można wtedy pozwolić sobie na błędy, czy podejmowanie pochopnych decyzji. Na co zwracać uwagę i jak wybrać właściwą nieruchomość, której zakupu nie będziemy żałować po roku?

Decydując się na zakup własnego mieszkania trzeba być przygotowanym na to, że zanim wybierze się te jedyne, obejrzy się wiele innych. Na początku warto zastanowić się jakie są nasze oczekiwania co do nabywanej nieruchomości: lokalizacja, ilość pokoi ich funkcje. Należy pamiętać, że potrzeby rodziny zmieniają się z czasem dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest wybór mieszkania, w którym możliwe są zmiany aranżacji czy przeznaczenia pomieszczeń przyszłości.

Kolejne aspekty stanowiące o atrakcyjności mieszkania to nasłonecznienie widok z okna oraz odległość od innych budynków. Element, który jest istotny dla coraz większej grupy nabywców to standard wykończenia lokalu. Skrupulatne przeanalizowanie tej kwestii pozwoli zaoszczędzić niemiłych niespodzianek w trakcie użytkowania mieszkania.

Istotne jest, aby przy zakupie mieszkania sprawdzić sposób finansowania nieruchomości. Wielu klientów obawia się inwestycji finansowanych są kredytem, podczas gdy fakt ten świadczy o wiarygodności dewelopera.

- Żaden bank nie udziela dziś finansowania ryzykownemu przedsięwzięciu - mówi Marta Ulbrych, Pełnomocnik Zarządu dewelopera Neocity. Przy finalizacji zakupu mieszkania trzeba pamiętać o weryfikacji zapisów umowy, a przede wszystkim sprawdzeniu czy jest ona zgodna z Ustawą deweloperską – dodaje Marta Ulbrych.

Mieszkania można szukać na własną rękę, ale można również zaufać specjaliście i skorzystać z usług biura pośrednictwa nieruchomości. Należy wtedy pamiętać o tym, że prowizja dla pośrednika wkalkulowana jest w cenę. Pośrednik pomaga przebrnąć przez formalności i tym samym zaoszczędzić czas. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług licencjonowanego eksperta, ponieważ posiada on ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, dzięki któremu w razie oszustwa sprzedającego, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za niedopilnowanie tego przez pośrednika transakcji. Sam zainteresowany powinien natomiast dokładnie przeanalizować oferty składane mu przez doradców finansowych.

Wskazana jest tutaj ostrożność, ponieważ czasami zdarza się, że pośrednik wybiera taką ofertę, z której ma najlepszą prowizję.

Podejmując tak ważną decyzję jak kupno mieszkania warto przeglądając oferty zwrócić uwagę na wyżej wymienione elementy. Najważniejszym czynnikiem jest jednak przekonanie, że to są właśnie te cztery kąty, w których chce się zamieszkać na długie lata.

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%