Nasza akcja. SP 4 i SP 14 wysłały kartki do „elbląskich” powstańców warszawskich
Otrzymaliśmy kolejną relację z udziału w naszej akcji: Wyślij kartkę do „elbląskich” powstańców warszawskich. Poprzednio zamieściliśmy informacje od 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem autorkami są nauczycielki: Dorota Kamm i Joanna Rucińska ze Szkoły Podstawowej nr 14 oraz Barbara Stefańska ze Szkoły Podstawowej nr 4.
Dzięki inicjatywie redakcji Elblag.Net na stronie bohateron.pl znalazły się nazwiska dwóch powstańców warszawskich, którzy mieszkają w Elblągu: ks. infułata Mieczysława Józefczyka i por. Jerzego Kwietniewskiego.
Jako pierwsza inicjatywę Elblag.Net poparła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, która już w ubiegłym roku propagowała akcję BohaterON. Pisaliśmy o tym 4 września.
Natomiast pierwszą relację z przeprowadzonej akcji wysyłanych kartek do „elbląskich” powstańców warszawskich otrzymaliśmy od Moniki Jabłońskiej, rzecznika prasowego 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Zachęcamy do wysyłania kartek do "elbląskich" powstańców warszawskich. Będziemy publikować informacje o tych, którzy poprą naszą akcję. Wysyłajcie maile na adres redakcja@elblag.net do 1 października do godz. 8.00. Szczegóły akcji są tutaj. Podsumowanie 2 października w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego.
Jeśli zachowały się w Waszych Rodzinach wspomnienia o Powstaniu Warszawskim, koniecznie przyślijcie do 30 listopada. Też zamieścimy na Elblag.Net.
Publikujemy kolejną relację tym razem ze Szkoły Podstawowej nr 14 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu.
W dwóch elbląskich szkołach podstawowych: w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Mielczarskiego 45 oraz w szkole Podstawowej nr 4 w Elblągu przy ul. Mickiewicza 41 realizowane są projekty patriotyczne na zajęciach historii oraz wychowania do życia w rodzinie, a także na zajęciach artystycznych, sztuki, plastyki i godzin wychowawczych- uczniowie klas 4-8 realizują program ogólnopolski- BohaterON. Celem tego programu jest popularyzacja historii Polski, znajomość wydarzeń z okresu II wojny światowej, zwłaszcza tematyki powstania warszawskiego.
W tym celu oglądamy z uczniami fragmenty filmów dostępnych na stronach projektu BohaterON, m.in. fragmenty „Czasu Honoru”, następnie uczniowie poznają sylwetki wybranych powstańców warszawskich, żyjących jeszcze bohaterów z tamtych lat, uczniowie podczas dyskusji podają, kto dziś dla nich jest prawdziwym bohaterem, odróżniają pojęcia bohater- idol- autorytet. Poprzez relacje świadków, ich osobiste doświadczenia i przeżycia, bliżej poznają historię czasu „63 dni chwały”- powstania warszawskiego.
Dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej rozumieją znaczenie słowa: patriotyzm dawniej- gotowość po poświęcenia, do oddania życia za ojczyznę, dochodzą do wniosków i konkluzji, że dziś w innym wymiarze należy być patriotą.
Następnie ćwiczą na osi czasu umiejętności chronologiczne, umiejscawiają wydarzenia wybuchu II wojny światowej, agresji niemieckiej i sowieckiej, wybuch powstania warszawskiego, lokalizują na mapie dwóch agresorów Polski.
Finałem akcji jest wypisanie kartek do Powstańców Warszawskich, pocztówek BohaterON, które do 2 października będą wysłane do Warszawy, na podany adres przez organizatorów na stronie www.bohateronwtwojejszkole.pl.
Dodatkowo w ramach projektu historycznego – „BohaterON”- kilka szkół podstawowych wzięło udział w elbląskiej grze miejskiej 8.09.br.- „Dostarczyć meldunek”, w której uczniowie ulicami Starego Miasta przedzierali się biegnąc w strojach powstańczych, rozszyfrowując mapę historyczną, zdobywając punkty gry i opatrując rannych. Grę miejską zorganizowało Międzyszkolne Koło Historyczne pod przewodnictwem Piotra Imiołczyka.
Całość była świetną formą dramy, zabawy historycznej i tylko od kreatywności i pomysłowości uczniów i nauczycieli zależał przebieg tego rodzaju sztafety, czy miejskiej gry terenowej. Działania tego rodzaju są formą kształtowania postaw patriotyczno-obywatelskich młodych pokoleń i atrakcyjną formą edukacyjną.
Nauczyciele realizujący powyższe działania edukacyjne to w Szkole Podstawowej nr 14- Dorota Kamm i Joanna Rucińska. W Szkole Podstawowej nr 4- Barbara Stefańska i Joanna Rucińska.
Projekt BohaterON w Twojej Szkole jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”.
W ramach programu należało zrealizować mini projekt historyczny.