› bieżące
11:56 / 27.09.2018

Nasza akcja. Z Aresztu Śledczego wysłano kartki do „elbląskich” powstańców warszawskich

Nasza akcja. Z Aresztu Śledczego wysłano kartki do „elbląskich” powstańców warszawskich

Otrzymaliśmy kolejną relację z udziału w naszej akcji: Wyślij kartkę do „elbląskich” powstańców warszawskich. Tym razem napisali do nas funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Elblągu. Wysłali kartki do elblążan: ks. infułata Mieczysława Józefczyka i por. Jerzego Kwietniewskiego, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.  

Dzięki inicjatywie redakcji Elblag.Net na stronie bohateron.pl znalazły się nazwiska dwóch powstańców warszawskich, którzy mieszkają w Elblągu: ks. infułata Mieczysława Józefczyka i por. Jerzego Kwietniewskiego. 
Jako pierwsza inicjatywę Elblag.Net poparła  Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, która już w ubiegłym roku propagowała akcję BohaterON. Pisaliśmy o tym 4 września.
Otrzymaliśmy już relacje z  4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz dwóch Szkół Podstawowych nr 4 i 14. w Elblągu.  Niebawem zamieścimy relację ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz od elbląskich harcerzy.

Zachęcamy do wysyłania kartek do "elbląskich" powstańców warszawskich. Będziemy publikować informacje o tych, którzy poprą naszą akcję. Wysyłajcie maile na adres redakcja@elblag.net do 1 października do godz. 8.00. Szczegóły akcji są tutaj. Podsumowanie 2 października w rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego.
Jeśli zachowały się w Waszych Rodzinach wspomnienia o Powstaniu Warszawskim, koniecznie przyślijcie do 30 listopada. Też zamieścimy na Elblag.Net.


Publikujemy kolejną relację tym razem z Aresztu  Śledczego w Elblągu.
"Funkcjonariusze elbląskiego aresztu wysłali kartki zarówno na por. Jerzego Kwietniewskiego, który jest dla nas wzorem honorowego Polaka, jak też na  ks. infułata Mieczysława Józefczyka, który jest wzorem poszanowania w życiu tych wartości duchowych, które czynią z nas ludzi.

Zawsze interesowałem się historią, a zwłaszcza historią powstań niepodległościowych. Może dlatego wybrałem pracę w mundurze, który kojarzę z honorem, bohaterstwem, pięknymi, patriotycznymi postawami. Zawsze mi to imponowało.

Dlatego też, gdy pojawiła się Akcja Wyślij Kartkę do Powstańca zareagowałem natychmiast i wysłałem kartkę. Uważam , że we współczesnym świecie, w codziennym pośpiechu gubimy to, co najważniejsze. Dlatego tak ważne jest zatrzymać się na chwilę i sięgnąć pamięcią do najistotniejszych momentów w historii naszego kraju. Zwłaszcza młodym ludziom warto przypominać, że wolność w której żyją została okupiona krwią konkretnych ludzi, często bardzo młodych bohaterów.

W tegorocznej akcji zagłosowałem na por. Jerzego Kwietniewskiego dlatego, że pochodzę z tego samego miasta co on i zainteresowała mnie jego historia. Dla mnie jest bohaterem 

- mówi kpt. Krzysztof Kalinowski.

Uważam, że to świetna akcja popularyzująca naszą bogatą historię. Wśród nas żyją prawdziwi bohaterowie i powinniśmy oddać należny im honor. Nie możemy zapominać o ich poświęceniu. Dla młodych ludzi, często poszukujących wzorców w tzw. podkulturze, powstaniec warszawski - prawdziwy bohater żyjący obok nich -  powinien być wzorcem do naśladowania. Wysłałem kartkę na ks. Mieczysława Józefczyka bo dla mnie jest ucieleśnieniem maksymy: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Jako funkcjonariusz widzę też, że posługa kapłańska w więzieniu jest bardzo potrzebna w życiu młodych ludzi, aby wskazać im właściwą drogę i właściwe wartości, którymi powinni się kierować"

 – argumentuje ppor. Mariusz Puzdrowski.

Dla nas funkcjonariuszy ważny jest etos bohatera, który kieruje się honorem, dobrem ojczyzny i drugiego człowieka, który w sytuacjach trudnych czuje moralny obowiązek działania na rzecz innych. Funkcjonariusz Służby Więziennej składa przysięgę  sumiennego wypełniania powierzonych mu obowiązków ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania godności ludzkiej, z których to zadań najważniejszym jest dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa zarówno w kraju jak i w lokalnym środowisku. Praca w Służbie Więziennej jest trudna i nierzadko niebezpieczna dlatego też tak ważnym jest posiadanie wzorców, ideałów, które wytyczają nam drogę, nie pozostawiają wątpliwości i czynią nasza pracę sensowną".

kpt. Anna Downar, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Elblągu


 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%