› poradnik
15:10 / 31.05.2013

Nasze dzieci jeżdżą bez kasków

Nasze dzieci jeżdżą bez kasków

fot. Bartłomiej Ryś

Mniej niż połowa dzieci w wieku od 6 do 12 lat używa kasków w czasie jazdy na rowerze – wynika z najnowszych badań. To o tyle niepokojące, że mali rowerzyści bardzo często stają się uczestnikami wypadków. Tym bardziej teraz, kiedy piękna pogoda za oknem zachęca do rowerowych wycieczek, rodzice powinni baczniejszym okiem spojrzeć na bezpieczeństwo swych pociech. Przechadzając się po elbląskich ulicach i osiedlach na palcach jednej ręki można policzyć małych rowerzystów poruszających się w kaskach. Nie byłoby to nic strasznego, gdyby nie fakt, że wielu z nich porusza się po ulicach, często po bardzo ruchliwych.

- Ostatnio byłam świadkiem, kiedy młody 8 – letni chłopiec wyjechał z osiedlowego parkingu wprost na główną ulicę. Chłopak nie miał kasku . Za nim jechał sporych rozmiarów samochód ciężarowy. O mały włos nie doszło do tragedii – mówi nam jedna z czytelniczek.

Takich sytuacji zdarza się coraz więcej. Być może młodzież nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji takich zachowań. Kask niewątpliwie chroni i ogranicza ryzyko powstawania urazów głowy, na które narażone jest dziecko. Tak niewiele potrzeba, by zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć nieprzyjemności.

W 2011 w toku prac nad zmianą ustawy prawo o ruchu drogowym pojawiła się propozycja wprowadzenia obowiązku jazdy w kasku w stosunku do dzieci do lat 15. W ramach prac legislacyjnych ta propozycja nie znalazła jednak uznania wśród posłów i przepadła w głosowaniu. W konsekwencji rowerzyści (w żadnym wieku) nie mają obowiązku jazdy w kasku. Kwestia ta pozostawiona została dorosłym. Podobnie (na dzień dzisiejszy) obowiązku takiego nie zawiera ustawa o kierujących pojazdami.

Kiedy dziecko może samodzielnie poruszać się po jezdni? Z reguły ten problem dotyczy mniejszych miejscowości i sytuacji dotyczących np. dojazdu do szkoły. Przepisy prawa o ruchu drogowym zawierają kilka okresów granicznych dla poruszania się dziecka po drogach i chodniku:
dziecko w wieku do 7-u lat, 
dziecko w wieku 7-10 lat,
dziecko w wieku 10-18 lat.

Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi jedynie pod opieką innego rowerzysty w wieku powyżej 10-u lat (należy tu założyć, że osoba opiekująca się posiada kartę rowerową, prawo jazdy lub jest osobą pełnoletnią). Dziecko w wieku do 7 lat może samodzielnie poruszać się częścią drogi przeznaczoną wyłącznie dla pieszych (chodnik). Ograniczenia nie obowiązują również w strefie zamieszkania.
 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%