Nawet 5 tysięcy złotych kary za „kopcenie”
Niedawno pisaliśmy o tym, że w Elblągu oddychamy powietrzem, w którym jest przekroczone stężenie rakotwórczej substancji – benzo(a)pirenu, którego najwięcej powstaje w wyniku spalanego w kotłach węgla. Aby przeciwdziałać temu zjawisku Straż Miejska przypomina o możliwych konsekwencjach spalania śmieci.
Podstawowym źródłem emisji benzo(a)pirenu i pyłu zawieszonego PM10 jest niepełne spalanie paliw stałych (węgla, koksu, drewna) oraz odpadów w piecach, w celach grzewczych. Wpływ na emisję ma również co najmniej niezadowalający stan techniczny kotłów, w których odbywa się spalanie paliw w celach grzewczych. Problemem jest ich niska sprawność, brak dostatecznego nadzoru nad czystością kominów i palenisk. Ponadto zanieczyszczenie powietrze wynika również ze złej jakości węgla i drewna. Jednak najgorsze jest zjawisko spalania odpadów z gospodarstw domowych (m. in. plastikowe butelki, kartony po napojach, odpady organiczne i inne).
Dlatego Straż Miejska i Zarząd Budynków Komunalnych apeluje do mieszkańców: w piecach domowych nie wolno spalać śmieci!
- W związku z okresem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom miasta Elbląga, że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. W piecu domowym nie wolno palić śmieci. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna czy mebli – informuje Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
W Elblągu dozwolone jest tylko spalanie: węgla, koksu, drewna, trocin, wiór pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, odpadów z kory i korka, papieru i tektury.
- Spalanie odpadów jest wykroczeniem z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach w brzmieniu: „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu lub grzywny", która maksymalnie może wynieść nawet 5 000 zł – ostrzega Karolina Wiercińska.
Pamiętajcie, że w przypadku podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu warto przekazać informację do Straży Miejskiej dzwoniąc numer telefonu 986 i dodatkowo, najlepiej dokumentując zdarzenie wykonując zdjęcie.
Powiązane artykuły
Rakotwórcza substancja w powietrzu w Elblągu – przekroczone normy
28.09.2015 komentarzy 15
W mieście jakość powietrza jest przecięta, a najbardziej martwi wysokie stężenie rakotwórczej substancji – benzo(a)pirenu, którego...