› bieżące
13:04 / 11.12.2014

Nie bądź obojętny na los bezdomnych i nieporadnych życiowo

Nie bądź obojętny na los bezdomnych i nieporadnych życiowo

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, kiedy pada śnieg, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać. Często zasiedlają opuszczone mieszkania czy domy, a te z uwagi na zły stan techniczny mogą grozić zawaleniem. Również sposób ogrzewania pomieszczeń przez bezdomnych pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że rozpalają oni ogniska, co może zakończyć się nawet pożarem.

Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne – zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Oni również potrzebują naszego zainteresowania.

Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Skuteczność działań wszelkich służb uzależniona jest także od Państwa aktywności, zatem apelujemy do mieszkańców Elbląga o informowanie Policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura, śliskie chodniki, czy sypiący z nieba śnieg, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policja i Straż Miejska, jak co roku, w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek. Informacji takiej udzielają również pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w którym została uruchomiona bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych – 800 165 320.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112, 986.

asp. Katarzyna Trochimczuk

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%