› polityka
19:42 / 12.06.2013

Nie będzie cięć w oświacie. Zmiany zaś zajdą w Urzędzie Miejskim

Nie będzie cięć w oświacie. Zmiany zaś zajdą w Urzędzie Miejskim

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Jerzy Wilk i kandydaci na radnych z ramienia PiS mówią wprost: Edukacja była i jest dla nas priorytetem i nie będziemy szukać oszczędności kosztem dzieci i młodzieży. Odmienne zdanie mają na temat obecnego funkcjonowania Urzędu Miejskiego i rozdętej administracji...Tu możemy sporo zaoszczędzić, na przykład likwidując słynny Departament Komunikacji Społecznej, czy też ograniczając liczbę wiceprezydentów do dwóch. Podczas konferencji prasowej PiS, oprócz spotu reklamowego Jerzego Wilka, przedstawiono również pomysł Prawa i Sprawiedliwości na elbląską edukację i weryfikację zdaniem PiS niepotrzebnych stanowisk w elbląskim magistracie.

Optymalizacja warunków nauczania
Wszelkie zmiany strukturalne w sieci szkół będą odbywać się w porozumieniu ze środowiskami szkół – nauczycielami, dyrektorami, uczniami i ich rodzicami – podkreślał Marek Pruszak, kandydat na radnego PiS. Z pewnością przyspieszymy proces dostosowania szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy, dając perspektywę pracy dla młodych ludzi. Wspólnie z pracodawcami opracujemy dynamiczny system promocji i rozwoju szkolnictwa wyższego – mówi Pruszak. Więcej klas integracyjnych To kolejny pomysł PiS na lepsze funkcjonowanie oświaty. Tworzenie klas integracyjnych i mniej licznych oddziałów i mniejszych grup nauczania języków obcych, informatyki, spowodują, że jakość kształcenia będzie o wiele lepsza – uważa Marek Pruszak. - Nie może być tak jak dotąd, że w wielu szkołach np. na zajęcia informatyki wchodzi klasa 23 – osobowa, a komputerów jest 12, a na przykład na w-f na jednej sali gimnastycznej ćwiczą 2 lub trzy klasy. Zmniejszając liczebność klas i grup – w miarę możliwości finansowych miasta – chcemy zoptymalizować warunki kształcenia – dodał były radny i kandydat na radnego.

Przejrzystość w przeprowadzaniu konkursów na stanowiska dyrektorskie w elbląskie oświacie
Według zapewnień PiS, nie będzie ustawiania konkursów, umawiania się między związkami zawodowymi, czy kuratorium, żeby tylko wstawić „swoich ludzi” na stanowiska dyrektorów. - Komisje będą pracować niezależnie i wybierać tych dyrektorów, którzy mają dobrą opinię środowiska i wysokie oceny pracy zawodowej – przekonuje Marek Pruszak.

„O” jak oszczędności...
O cięciach w Urzędzie Miejskim wypowiedział się Jerzy Wilk, w którego programie wyborczym, jednym z czołowych haseł są zmiany strukturalne w ratuszu.

- Większość tych ludzi znam osobiście, wielokrotnie miałem okazję z nimi rozmawiać i mijać na korytarzach urzędu i uważam, że są to dobrzy pracownicy. Ale za poprzedniej władzy, administracja urzędu rozrosła się na tyle, iż potrzebne są zmiany, a przede wszystkim oszczędności – stwierdza Jerzy Wilk. - Jeśli wygram wybory, w pierwszej kolejności przeprowadzimy audyt – sprawdzimy jak wygląda budżet miejski, wówczas będziemy mogli podjąć właściwe kroki. Na pewno powołamy sekretarza Urzędu Miejskiego – zapowiedział Wilk. - Od dwóch kadencji miasto nie ma sekretarza, czyli urząd tak naprawdę funkcjonuje bez głównego dyrektora, który koordynowałby pracą dyrektorów departamentów i podległych im urzędników - stwierdza kandydat PiS. Chcemy to naprawić. Jerzy Wilk zapowiada również ograniczenie liczby wiceprezydentów do dwóch. - Ograniczenie liczby stanowisk kierowniczych, sprawi, że dostosujemy strukturę urzędu do jego faktycznych potrzeb – uważa Wilk. Na pewno zrezygnujemy też z zatrudniania doradców prezydenta. Doradzać nam będzie Rada Miejska i kompetentni urzędnicy, których w ratuszu nie brakuje. Oprócz doradców PiS pożegna również Departament Komunikacji Społecznej, którego roczne utrzymanie kosztuje miasto 3 mln złotych.

Elbląg bez Straży Miejskiej
Zdaniem Jerzego Wilka, Straż Miejską są w stanie zastąpić sobotnio – niedzielne patrole policji. - Elbląg nie potrzebuje strażników, których utrzymanie kosztuje 1,5 mln złotych, a których funkcje często ograniczają się do wlepiania mandatów za parkowanie w niewłaściwych miejscach – mówił Jerzy Wilk. Zaoszczędzone pieniądze, ok. 1/3 tej kwoty przeznaczylibyśmy na te weekendowe patrole.

Karta dla dużych rodzin z rabatem
O pomyśle tej Karty Dużej Rodziny mówiono już jakiś czas temu. PiS chce wprowadzić system ulg dla rodzin wychowujących troje i więcej dzieci, a upoważniałaby do tego właśnie taka Karta. Jej posiadanie umożliwiałaby bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej, a także z oferty rozrywkowej, kulturalnej kin, teatru, bibliotek- w zależności od tego, jakie instytucje zgłosiłyby się do wzięcia udziału w tej inicjatywie.

Przed nami ostatnie dwa tygodnie kampanii wyborczej, w trakcie której niejednokrotnie kandydaci na prezydentów będą chcieli spotkać się ze swoim wyborcami, bądź też przekazać poprzez media ważne kwestie. 20 czerwca do Elbląga zawita prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, udzielając osobistego wsparcia Jerzemu Wilkowi. Bliższe informacje o formule tego spotkania przekażemy wkrótce.
 

2
4
oceń tekst 6 głosów 33%