Nie będzie drugiej stacji pomiarowej jakości powietrza. WIOŚ wydał opinię
fot. archiwum elblag.net
Radni wielokrotnie dopominali się dodatkowych stacji pomiaru jakości powietrza. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu o opinię czy konieczne jest w Elblągu zwiększenie liczby stacji pomiarowych i czy istnieje możliwość sfinansowania ich przez WIOŚ. Otrzymał odpowiedź negatywną.
Smog daje się we znaki w Krakowie, a nasz region należy do jednych z najczystszym powietrzem w kraju. Co nie znaczy, że nie powinno być lepiej. Radni: Antoni Czyżyk i Maria Kosecka są zaniepokojeni faktem, że mamy tylko jedną stację pomiaru jakości powietrza, przy ulicy Bażyńskiego, na dodatek znajduje się ona w złym miejscu.
Czy takie badania przez jedną stację są miarodajne? Czy nie przydałyby się urządzenia mobilne?
- pytał radny Antoni Czyżyk podczas o sesji.
Stacja przy Bażyńskiego znajduje się w okolicach nowej zabudowy. Czy wyniki są więc miarodajne?
- pytała radna Maria Kosecka.
Prezydent Elbląga wystąpił z pismem do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie Delegatura w Elblągu o opinię czy konieczne jest w Elblągu zwiększenie liczby stacji pomiarowych i czy istnieje możliwość sfinansowania dodatkowych przez WIOŚ.
Z informacji WIOŚ w Olsztynie Delegatura w Elblągu uzyskanej w lutym 2017r. wynika, że lokalizacja automatycznej stacji pomiarowej przy ul. Bażyńskiego 6 w Elblągu spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Środowiska z 13 września 2012r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu (Dz.U. z 2012r. poz. 1032) oraz wytycznych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, co jest warunkiem koniecznym do zapewnienia wiarygodnych wyników pomiarów
Zdaniem Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska lokalizacja punktów badania jakości powietrza w pobliżu źródeł zanieczyszczeń spowodowałaby, że uzyskane wyniki z pomiarów dotyczyłyby tylko opomiarowanego źródła. Obecna lokalizacja natomiast daje nam obraz uśredniony dla obszaru strefy i już taka wskazuje na potrzebę podjęcie działań, które mogłyby się przyczynić do poprawy jakości powietrza w mieście.
W związku z powyższym oraz ze względu na dużą reprezentatywność obszarową badań i odpowiednią jakość badań prowadzonych na obecnie działającej stacji zlokalizowanej przy ul. Bażyńskiego, tak z punktu widzenia merytorycznego, jak i wymogów prawa Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie nie planuje uruchomienia dodatkowej stacji pomiarów jakości powietrza w Elblągu. Niezależnie od powyższych przyczyn, również wysokie koszty badań powietrza nie uzasadniają instalowanie dodatkowych stacji
- wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.