› bieżące
10:37 / 06.11.2013

Nie było przetargu, było polecenie. Tak wybrano projektanta basenu

Nie było przetargu, było polecenie. Tak wybrano projektanta basenu

fot. Euro-Projekt Grzegorz Latecki

Przyglądając się wczoraj prezentacji koncepcji budowy basenu, który wykonała firma Euro-Projekt dla Urzędu Miejskiego, zastanowiło nas dlaczego akurat to biuro projektowe wykonało to zadanie. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam Monika Borzdyńska, rzecznik UM w Elblągu.

- Prezydent wybrał tą firmę, bo zarekomendowali ją urzędnicy - informuje. - Ta firma zrealizowała projekt przebudowy Szkoły Muzycznej, w zaledwie 14 dni i uzyskała w tym czasie pozwolenie na budowę. Także szybkość i solidność wykonywanych prac przy jej wyborze była decydująca - dodaje.

Czy takie działanie Urzędu jest jednak zgodne z prawem? Czy nie powinien być zorganizowany przetarg i dopiero jego zwycięzca powinien przedstawić koncepcję budowy krytego basenu? - Przepisów o zamówieniach publicznych nie stosujemy gdy wartość zamówienia nie przekracza 14 000 euro. Nie trzeba zatem ogłaszać przetargu.Gdybyśmy uruchomili tradycyjną procedurę przetargową, to trwałaby ona długo, a zależało nam na czasie, by wniosek o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego złożyć w wyznaczonym terminie - mówi Monika Borzdyńska.

Biuro projektowe Euro-Projekt jak sprawdziliśmy na stronie internetowej firmy, wykonało dla elbląskiego urzędu szereg dużych projektów. To między innymi Elbląski Park Technologiczny, ośrodek Szkolenia Kierowców LOK, Urząd Stanu Cywilnego, Biblioteka Elbląska, Amfiteatr na Dolince czy też plan zagospodarowania terenu na Gęsiej Górze. Czy można zatem mówić, że ma już wyrobione ścieżki w Urzędzie Miejskim? - Znamy tą firmę i wiemy co sobą reprezentuje, dlatego jej wybór jest jak najbardziej zasadny. Wygląd koncepcji basenu myślę, że broni się sam - wyjaśnia Borzdyńska.

Jakie są zatem koszty powstania koncepcji budowy krytego basenu, o którym informowaliśmy wczoraj? Ile pieniędzy podatników zostało na nie przeznaczonych? - Koszt wynosi 66 420 zł brutto - mówi Monika Borzdyńska. W dalszym ciągu zastanawia nas czy Miasto nie musiało jednak zrealizować przynajmniej zapytania ofertowego do biur projektowych? - Decyzja o wyborze firmy Euro-Projekt była wydana na podstawie zarządzenia prezydenta miasta. To na razie sama koncepcja studium wykonalności. Przetarg na udzielenie zamówienia będzie ogłoszony, obecnie trwają prace nad jego przygotowaniem - kończy rzecznik.

16
2
oceń tekst 18 głosów 89%

Powiązane artykuły

Basen za 25 mln zł do końca maja 2015 roku? Zobacz jego wizualizacje

05.11.2013 komentarzy 13

Dokładnie tydzień temu we wtorek (29 października) przedstawiciele elbląskiego magistratu złożyli w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wniosek o dofinansowanie...

Miasto szuka wykonawcy basenu. Jest przetarg

23.11.2013 komentarzy 16

Urząd Miejski rozpoczął procedurę poszukiwania wykonawcy nowego basenu. Wyłoniona firma będzie musiała przygotować nie tylko projekt ale również...

Basen już po ocenie merytorycznej. Jesteśmy na pierwszym miejscu!

10.12.2013 komentarzy 4

Urząd Marszałkowski w Olsztynie opublikował właśnie listę rankingową projektów, które walczą o dofinansowanie unijne na rozbudowę infrastruktury...