› bieżące
11:39 / 21.02.2013

Nie chodzi o mandaty, ale o edukację. Akcja „Pieszy” poprawia bezpieczeństwo

Nie chodzi o mandaty, ale o edukację. Akcja „Pieszy” poprawia bezpieczeństwo

O tym, jak bardzo niebezpieczne jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, na czerwonym świetle, czy wbieganie pod nadjeżdżający samochód, przekonało się 17 pieszych, którzy w ubiegłym roku stali się ofiarami i jednocześnie sprawcami wypadków. Niestety jeden z nich zginął. W 2012 roku piesi spowodowali także 16 kolizji. Aby takich sytuacji było jak najmniej, policjanci co jakiś czas prowadzą działania ukierunkowane na pieszych łamiących przepisy drogowe. Działania takie miały miejsce wczoraj na terenie Elbląga i powiatu. Policjantów wspomagali żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Celem działań nie było nakładanie mandatów na pieszych, a głównie pouczanie i edukowanie. Policjanci, podczas całego dnia działań wylegitymowali 59 osób, które przechodziły przez jezdnie przy włączonym czerwonym sygnalizatorze lub przechodziły w miejscu niedozwolonym. Funkcjonariusze wystawili 20 mandatów karnych za wykroczenia, które w znacznym stopniu mogły przyczynić się do wypadków drogowych. 39 pieszych pouczono, mówiąc im również o skutkach takiego zachowania. Jeden kierowca nie uniknął odpowiedzialności i został ukarany mandatem za to, że nie ustąpił pieszemu pierwszeństwa. W działaniach brał udział radiowóz z wideorejestratorem, a policjantów wspomagali żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Mniej zdarzeń

W ubiegłym roku elbląscy policjanci odnotowali 202 wypadki drogowe, w 17 przypadkach winę za nie ponieśli piesi. Przypłacili za to własnym zdrowiem, a w jednym przypadku nawet życiem. W 2011 roku było ich znacznie więcej, bo aż 235 wypadków. Wówczas piesi byli w 33 przypadkach sprawcami zdarzeń i były 2 ofiary śmiertelne.

Ważne, aby edukować

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Elblągu w ubiegłym roku przeprowadzili blisko 200 akcji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu, w tym również akcje „Pieszy”. W ramach prowadzonych działań były także pogadanki, spotkania i konkursy z dziećmi i młodzieżą. Podczas takich spotkań, dzieciom były rozdawane kamizelki i światełka odblaskowe. Wspólnie ze spółką ALSTOM w Elblągu do uczniów klas pierwszych trafiło 1400 odblasków.

Dlaczego ważne są odblaski?

Okres jesienno – zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. W województwie warmińsko-mazurskim piesi uczestniczą rokrocznie w około 23% wypadków drogowych. Konsekwencje udziału w takim zdarzeniu są zawsze tragiczne dla pieszego. To właśnie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza teraz, kiedy szybko zapada zmrok a drogi są najczęściej bardzo śliskie.

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.

Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.

Pamiętajmy, że pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego to mniej wypadków i ludzkich tragedii. Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze. W okresie jesienno-zimowym policja prowadzi działania polegające na wzmożonym nadzorze nad ruchem niechronionych uczestników dróg.

Jakub Sawicki

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%