› policja
12:06 / 07.01.2013

Nie dajmy się nabrać na tzw. okazje. Podczas zakupów ważny jest rozsądek

Nie dajmy się nabrać na tzw. okazje. Podczas zakupów ważny jest rozsądek

Dwie osoby zgłosiły w elbląskiej komendzie policji wyłudzenie. Sytuacja miała miejsce podczas zakupów na aukcji internetowej. Jej przedmiotem były telefony komórkowe. Osoby, które wygrały aukcje, nie otrzymały zamówionego towaru mimo wpłacenia pieniędzy. Za oszustwo może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. 

Mechanizm działania oszustów internetowych jest zwykle bardzo podobny. Oferują towar w atrakcyjnej cenie, często nieco niższej od konkurencji. Podobnie było w dwóch elbląskich przypadkach. Osoby kupiły telefony komórkowe za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Pierwsza transakcja miała miejsce w październiku, a jej wartość opiewała na sumę około 200 złotych. Mimo wpłacenia pieniędzy towar nie trafił do kupującego. Druga ze zgłoszonych spraw, miała miejsce 30 grudnia 2012 r., a dotyczyła kupna telefonu o wartości 1000 złotych. W tym przypadku, również mimo wpłacenia pieniędzy zamawiający nie otrzymał przesyłki z telefonem. Elbląscy policjanci z wydziału przestępstw gospodarczych wyjaśniają oba przypadki niewywiązania się z umowy. Jeżeli zostanie udowodnione celowe działanie jako oszustwo, sprawcy może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przed skorzystaniem z usług  portali aukcyjnych czytajmy dokładnie regulaminy a transakcję przeprowadzajmy zgodnie z ich treścią. W przypadku nieuczciwych sprzedających możemy również korzystać z pomocy administratora portalu. Możemy również skorzystać z bezpiecznych form zakupów.

mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%