› relacje
00:34 / 30.01.2013

Nie lubię chodzić do muzeum, bo wystawy są nudne - spotkanie z dyr. Marią Kasprzycką z elbląskiego muzeum

Nie lubię chodzić do muzeum, bo wystawy są nudne - spotkanie z dyr. Marią Kasprzycką z elbląskiego muzeum

fot. Konrad Kosacz

Rola Elbląskiego Muzeum to nie tylko powszechnie znana funkcja kulturalna i edukacyjna. Warto zwrócić uwagę na coraz większe znaczenie muzeum w Elblągu jako rozwijającej się placówki badawczej.

Spotkanie w muzeum z dziennikarzami miało głównie na celu prezentację nowego wydawnictwa pod szyldem MA-H w Elblągu. Jest to publikacja prezentująca w trzech tomach wyniki badań archelogicznych wykonywanych w okolicach osady Truso. Badania były realizowane przy okazji inwestycji budowy drogi ekspresowej S7: 

"Wydawnictwo skierowane jest głównie do środowiska archeologicznego, naukowego, muzealników i kolekcjonerów. Podczas promocji książki w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, goście byli zaskoczeni, że publikację naukową można wydać w tak estetycznej formie. Pojawiły się chęci współpracy z naszymi edytorami" – mówi Maria Kasprzycka

Na promocję przybył także sam wiceminister Piotr Żuchowski:

"Wiceminister przyznał się, że specjalnie pozmieniał swój kalendarz spotkań, aby móc uczestniczyć w tym spotkaniu" – mówi pani dyrektor.

Przedstawiciel władz kultury, zauważył, że obserwując efekty pracy elbląskich muzealników, zauważa sens inwestowania w muzea prowincjonalne. To stwierdzenie na pewno nie zakończy się tylko na słowach, ale przyniesie realne profity dla naszego Muzeum.

Bieżący rok w muzeum to przede wszystkim remont podzamcza. Zakończenie prac planowane jest na 15 września 2014 roku. Będzie to bardzo ważny rok dla Muzeum:

"W 2014 roku odbędzie się 150 rocznica utworzenia Muzeum Miejskiego w Elblągu. Było to pierwsze muzeum w Prusach. Bieżący rok chcemy poświęcić w pełni na przygotowanie nowych ekspozycji, aby po zakończeniu prac wewnątrz podzamcza, wejść z gotowymi scenariuszami wystaw" - zdradza nam pani dyrektor Kasprzycka - "Ja sama nie za bardzo lubię chodzić do muzeów archeologicznych. Wystawy, są zazwyczaj... nudne. My chcemy to zmienić. Przy okazji projektu „Museum over the borders” we współpracy z Rosjanami chcemy pokazać naszą wspólną historię, jak wiele nas łączyło. Chcemy prezentować to samo po obu stronach granicy, w jednej formule. Ekspozycja ma być nowoczesna, atrakcyjna dla młodzieży i przystępna w odbiorze dla zwykłych odbiorców. Powiem tylko, że ma to być 15 min. holografia przedstawiająca historię od czasów najdawniejszych do czasów krzyżackich. Reszta to niespodzianka. Na ten cel wspólnie z Rosjanami otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 4 mln euro."

Dyrektor muzeum zwróciła uwagę na jeszcze jedno interesujące zagadnienie. Badania dendrochronologiczne konstrukcji drewnianych, znalezionych podczas wykopów na dziedzińcu, pokazały nowe nieznane fakty dotyczące historii elbląskiego zamku krzyżackiego. Informacje te, mogą przyczynić się do zmiany całej tezy o historii twierdzy, początkach miasta i pierwszym osadnictwie na tych terenach:

"Także w 2014 roku mija 100 lat badań nad zamkiem krzyżackim. Chcemy złożyć wniosek o pieniądze na przeprowadzenie badań nieinwazyjnych – georadarowych, jeszcze nie przebadanych części dziedzińca. Sprawą tą, zainteresowali się również Anglicy, którzy włączyli Elbląg do projektu Ekologia Krucjat" - mówi Maria Kasprzycka." Nasze odkrycie zainteresowało elbląską OPGK, są zainteresowani udziałem w badaniach i sprawdzeniem własnego sprzętu, także lotniczego."

Warto zwrócić uwagę, że obok publikacji naukowych ostatnio została wydana świetna publikacja, będąca jednocześnie przewodnikiem po wystawie elbląskiego rzemiosła. Jest to książka „Życie codzienne w hanzeatyckim porcie”. To tylko jedna z licznych publikacji dostępnych w muzeum. Pokazuje to jak prężnie rozwija się nasze muzeum. Sama wystawa na czas remontu jest dostępna, w nowej atrakcyjnej formie w domu rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta.

Opracowanie:

Konrad Kosacz i Piotr Giziniński

Konferencja odbyła się w Muzeum Archeologiczno -Historycznym w Elblągu, 29 stycznia 2013.

 

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%