› bieżące
15:19 / 21.08.2013

Nie ma chętnych na wynajem powierzchni dworca PKP

Nie ma chętnych na wynajem powierzchni dworca PKP

fot. Marcin Pszczółkowski

Modernizacja elbląskiego dworca kosztowała 5,5 miliona złotych. Remont budynku trwał ponad dwa lata. Powierzchnie do wynajęcia miały być przeznaczone na: kawiarnie, salony prasowe, bary, solarium, czy biura. Najemcy nie są jednak zainteresowani ich zajęciem. Dworzec PKP wciąż świeci pustkami. Czy popełniono błąd przeznaczając tak dużą przestrzeń na lokale usługowe?

Odnowiony budynek elbląskiego dworca został wyposażony w monitoring oraz nowoczesne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych. Oryginalna estetyka dworca jest zasługą Joanny Grodeckiej, która stworzyła trójwymiarową grafikę na suficie budynku. Pieniądze na remont pochodziły częściowo z budżetu PKP oraz Urzędu Miasta. Remont objął poczekalnię, hol kasowy i toalety oraz przylegający do dworca peron, gdzie spod warstw asfaltu wydobyto i wyeksponowano zabytkową kostkę brukową z granitu.

Nowoczesny dworzec miał przyciągnąć najemców. Nie od dziś wiadomo, że podróżujący, oczekując na pociągi chętnie wpadają na szybką kawę dokupując do niej gazetę. Piętrowy budynek Dworca PKP nie jest jednak w pełni wykorzystany.

Jak informuje nas Dyrektor Spółki Dworce Kolejowe w Gdyni, Adam Neumann:

Obecnie na parterze Dworca PKP do wynajęcia są lokale o powierzchni:

1. 30,11 m2, 76,99 m2,

2. 2 lokale o powierzchni 16,83 m2,

3. W niedalekiej przyszłości będzie wolny również lokal po Kolporterze o pow. 42,63 m2.

- Lokale można przeznaczyć na handel, gastronomię, usługi i biura. Na piętrze do wynajęcia jest lokal składający się z sześciu pomieszczeń o łącznej powierzchni 141,50 m2. Pomieszczenia ostatecznie można byłoby wynająć odrębnie, najlepiej byłoby jednak w kompleksie. Preferowane jest przeznaczenie ich na biura, usługi. Jeśli chodzi o hostel prowadzony przez Gemini Dom z Wrocławia – firma oferuje noclegi w 8 pokojach 2 i 3 osobowych. Jest tam 20 miejsc noclegowych w pokojach z łazienkami, z dostępem do internetu, TV - dodaje Neumann.

Przyczyną braku zainteresowania lokalami na elbląskim dworcu może być fakt, że przed wynajęciem powierzchni należy opłacić kaucję wartości trzykrotnego czynszu. PKP wysokie stawki kaucji tłumaczy tym, że dworzec jest świeżo odnowiony i ma wysoki standard. Taki sposobem nie zapowiada się na to, że dworzec zacznie przynosić zyski.

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 8