Nie mamy województwa elbląskiego, ale jest diecezja elbląska
fot. diecezja elbląska
O nowym podziale administracyjnym Polski, w którym nie miało być już miejsca na województwo elbląskie mówiło się od początku lat 90. Gdy w 1992 roku powstała diecezja elbląska, ówczesny prezydent miasta Józef Gburzyński powiedział w jednej z prywatnych rozmów: „Jak województwa nie będzie to przynajmniej ona nam zostanie”.
W tym roku upływa 25 lat od ustanowienia, decyzją papieża Jana Pawła II, diecezji elbląskiej. Było to dokładnie 25 marca 1992 roku.
Pierwszym ordynariuszem diecezji został biskup Andrzej Śliwiński, dotychczasowy biskup pomocniczy chełmiński. Jego sufraganem uczyniono biskupa Józefa Wysockiego (dwa lata temu przeszedł na emeryturę).
Diecezja elbląska rozwijała się bardzo prężnie i szybko. Już 11 maja powstał sąd diecezjalny, a 1 października uruchomiono Wyższe Seminarium Duchowne. W strukturze diecezji działa dotąd także szereg innych instytucji kościelnych, w tym między innymi: Caritas, Diecezjalne Centrum Duszpasterskie, Dom Formacyjny Świętego Wojciecha, Diecezjalny Ośrodek Ewangelizacyjno-Charytatywny „Betania”, Dom Samotnej Matki oraz Hospicjum Świętego Jerzego.
Obecnym, trzecim już, ordynariuszem diecezji jest biskup Jacek Jezierski.
Diecezja elbląska uważana jest za kontynuatorkę istniejącej niegdyś, do pierwszej połowy XVI wieku, diecezji pomezańskiej, której stolicą był Kwidzyn.
Województwo elbląskie przestało istnieć w kilka lat po powstaniu diecezji, 31 grudnia 1998 roku.
Mało kto z jego mieszkańców wiedział i wie jednak, że region nasz, jak chyba żaden inny w Polsce jest tak bogaty w stolice biskupie. W ciągu wieków stolicami biskupimi były tu miasta: Kwidzyn – diecezja pomezańska, oraz Braniewo, Orneta, Frombork – kolejne stolice diecezji warmińskiej. Wspomnieć trzeba tu także Pieniężno, które choć siedzibą biskupa nigdy nie było, ale to właśnie tu powstał zamek kapituły warmińskiej. Podsumujmy: sześć miast – licząc razem z Elblągiem
Pokażcie inne takie województwo w Polsce.