› bieżące
17:00 / 10.12.2014

(Nie)oczekiwana zmiana miejsc w PiS-ie i nowe plany klubu radnych

(Nie)oczekiwana zmiana miejsc w PiS-ie i nowe plany klubu radnych

fot. Bartłomiej Ryś

Na dzisiejszej konferencji klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości poznaliśmy nowego rzecznika tejże partii oraz jej szefa. Zostali nimi odpowiednio Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski. Dowiedzieliśmy się również jakie plany, związane z Radą Miasta członkowie PiS-u.

Na samym początku dzisiejszego spotkania z mediami dowiedzieliśmy się, że nowym przewodniczącym klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości został Janusz Hajdukowski, jego zastępcą zaś Paweł Fedorczyk. Funkcję rzecznika natomiast objął Marek Pruszak, a skarbnikiem została Halina Sałata.

Dzisiejsza konferencja zwołana była w celu przedstawienia nowych kierunków, nowych zadań, jakie postawił sobie PiS w kwestii działalności w Radzie Miasta. Marek Pruszak wymienił:

  • wzmocnienie funkcji uchwałodawczej klubu i całej Rady Miejskiej
  • wzmocnienie funkcji kontrolnej RM (w tym powoływanie niezależnych ekspertów, mających wyjaśnić pewne kwestie, które wydają się niejasne)
  • uaktywnienie RM w kontaktach zagranicznych z miastami partnerskimi (nie tylko w państwach sąsiadujących z Polską, ale również tych na Półwyspie Skandynawskim)
  • wzmocnienie patronatów RM nad uroczystościami patriotycznymi i miejskimi


Dowiedzieliśmy się również, że Prawo i Sprawiedliwość, w porozumieniu z innymi klubami radnych, zdecydowało o powołaniu sześciu komisji. Czterem z nich, z racji większości w Radzie, przewodniczyć będą radni PiS-u, dwie pozostałe powierzone zostaną radnym Platformy Obywatelskiej. Sojusz Lewicy Demokratycznej posiada w swoim gronie wiceprzewodniczącego Rady, wobec czego nie została mu powierzona żadna komisja.

Komisje, które mają powstać to:

  • Komisja Rewizyjna (PiS)
  • Komisja Finansowo-Budżetowa (PiS)
  • Komisja Gospodarki Miasta (PiS)
  • Komisja Oświaty, Kultury i Sportu (PiS)
  • Komisja Spraw Społecznych i Samorządowych (PO)
  • Komisja Polityki Regionalnej i Promocji Miasta (PO)


Pytany o pieniądze, przeznaczone na ekspertyzy niezależnych ekspertów, Marek Pruszak powiedział, że odpowiednie propozycje dotyczące tej kwestii zostaną przedstawione podczas debaty nad nowym budżetem miasta na rok 2015. Dementował on również plotki na temat tego, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie chciało współpracować z innymi klubami w Razie.

Przypomniał słowa Jerzego Wilka, który wielokrotnie powtarzał, że jest otwarty na współpracę na warunkach partnerskich. W dalszej części spotkania podniesiono również kwestię polityki informacyjnej Rady Miasta. Okazuje się, że planowane jest uruchomienie specjalnej strony internetowej, na której umieszczone zostaną interpelacje wszystkich radnych, jak również informacje o członkach Rady.

Okazało się również, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie dążyć do zlikwidowania Straży Miejskiej. Marek Pruszak wyjaśnił: - W ostatnim czasie Straż Miejska znacznie usprawniła swoje działania, przez co zwiększyło się również bezpieczeństwo w mieście. Nie widzimy więc potrzeby jej likwidacji.

Na pytanie o połączenie Zatorza z resztą miasta, Janusz Hajdukowski odpowiedział: - Tworzona jest inwentaryzacja i prowadzone są odpowiednie wyliczenia, by ostatecznie stwierdzić, czy możliwe będzie wykonanie tunelu czy tez wiaduktu. Musimy też się zastanowić, które z tych dwóch rozwiązań byłoby najodpowiedniejsze.

15
14
oceń tekst 29 głosów 52%