Nie oszaleć przy remoncie
Planowanie remontu to poważne zadanie. Trzeba przemyśleć wszystko, zanim zabierzemy się za pracę. Inaczej może być naprawdę drogo i męcząco – rozmowa z Anną Ostapowicz, projektantką wnętrz i dekoratorką.
EksMagazyn: Co należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem remontu?
Anna Ostapowicz: Najważniejszą rzeczą, którą trzeba sporządzić jeszcze przed remontem to szczegółowy zakres prac, które są do wykonania. Ułatwi to nam znalezienie odpowiednich fachowców, oraz pozwoli wstępnie ocenić jakich materiałów będziemy potrzebować.
Następną rzeczą równie ważną jest dokładne zwymiarowanie pomieszczeń przeznaczonych do remontu. Kolejną rzeczą to ustalenie i wyliczenie funduszy, które chcemy przeznaczyć na remont. Ułatwi to nam min. wybór materiałów wykończeniowych. Przed rozpoczęciem remontu warto również zastanowić się co zrobić z naszymi rzeczami, które mamy w domu. Należy wszystko dokładnie zabezpieczyć, lub jeśli możemy to wywieźć w inne miejsce. Trzeba też wspomnieć o tym, iż prace remontowe powinny odbywać się w odpowiedniej kolejności, usprawnia to remont i tym samym oszczędza to nasz czas.
Jak dobrze rozplanować budżet?
To jest dosyć trudne pytanie, ponieważ doświadczenie uczy iż zawsze trzeba mieć dodatkowe pieniądze, które mogą nam pomóc w nieprzewidzianych sytuacjach. Trzeba na pewno zastanowić się nad rodzajem materiałów wykończeniowych, ponieważ przeważnie jakość przekłada się na ich cenę. Tutaj należy rozważyć na czym możemy zaoszczędzić a na czym nie warto.
Doświadczenie mnie nauczyło, że nie warto na pewno oszczędzać na podstawowych i najważniejszych materiałach typu: wykończenie podłóg, urządzenia sanitarne, krany, farby, wszelkie elementy instalacji sanitarnych, elektrycznych itp. Te najważniejsze/podstawowe elementy będą służyć nam latami, nie zmieniamy ich bowiem często. Natomiast wszelkie elementy wystroju, czyli elementy które możemy za kilka lat zmienić nie muszą być z najwyższej półki, chyba że stać nas na to. Warto poprosić brygadę remontową, która będzie wykonywała nasz remont o wstępny kosztorys prac oraz wyliczenie wstępne ilości materiałów budowlanych, w praktyce zawsze doliczam do tego kilka procent ponieważ trzeba mieć zapas.
Jakie mogą się pojawić nieprzewidziane wydatki?
Nieprzewidziane wydatki najczęściej pojawiają się przy generalnych remontach, przebudowach, adaptacjach poddaszy itp. Wynika to z tego, że niestety pewne rzeczy do naprawy/przerobienia wychodzą dopiero w trakcie prac np. częściowa wymiana instalacji, wymiana podłogi-legarów itp. Jeśli realnie ocenimy wraz z fachowcem zakres niezbędnych prac to raczej nieprzewidziane wydatki są mniejsze.
źródło: www.wnetrza.onet.pl i EksMagazyn