› bieżące
08:25 / 04.01.2014

Nie znaleziono biegłego. Państwowa Inspekcja Pracy dokona ekspertyzy maszyny

Nie znaleziono biegłego. Państwowa Inspekcja Pracy dokona ekspertyzy maszyny

Wracamy do sprawy śmierci pracownika w jednym z elbląskich zakładów pracy. Przypominamy, że 22 listopada 2013 roku, w wyniku tragicznego wypadku podczas pracy wytaczarki zmarł jeden z pracowników, 42-letni mężczyzna. Prokuratura szukała biegłego, który miał wykonać ekspertyzę maszyny. Nikt jednak nie podjął się tego zadania.

Do wypadku doszło w piątek 22 listopada o godzinie 22.45. Jak informowaliśmy, pracownik po wyłączeniu maszyny, próbował wykonać jeszcze pewne poprawki. Nie wiadomo dlaczego urządzenie rozpoczęło pracę. Pracownik najprawdopodobniej poprawiał obrabiany element metalowy, gdy z nieustalonych przyczyn maszyna włączyła się i zmiażdżyła go. Mężczyzna zginął na miejscu. Jedyny świadek zdarzenia był w tak dużym szoku, że nie udało się go przesłuchać na miejscu, w zakładzie pracy. Według wstępnych ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy, urządzenie nie spełniało wymaganych norm BHP.

Aby dokładnie zbadać, co było przyczyną uruchomienia maszyny Prokuratura Rejonowa w Elblągu poszukiwała biegłego. Miał przeprowadzić ekspertyzę urządzenia.

- Niestety już dwa ośrodku odmówiły nam współpracy. Zarówno Politechnika Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie nie wyraziły chęci do wydawania opinii dla wymiaru sprawiedliwości. Jest to bardzo wąska specjalizacja, mało ośrodków wykonuje takie badania – informowała prokurator Jolanta Rudzińska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu.

Ośrodki działające na terenie Polski kolejno odmówiały współpracy. Niestety nie udało się znaleźć biegłego w tej sprawie.

- Prokurator prowadzący sprawę uzgodnił, że ekspertyza zostanie dokonana na podstawie analiz przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy. Nie udało się znaleźć biegłego - informuje prokurator Jolanta Rudzińska.

Dodaje, że dla wielu biegłych mogło to być trudne zadanie. Dokonanie samej ekspertyzy oraz procedura z tym związana to czasochłonna praca, wymagająca interdyscyplinarnej wiedzy.

Jakie będą wyniki analizji przeprowadzonej prze Państwową Inspekcję Pracy? O tym poinformujemy już wkrótce. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%