› bieżące
11:00 / 03.11.2013

Niedziela 3 listopada - Dzień Żałoby Narodowej

Niedziela 3 listopada - Dzień Żałoby Narodowej

fot. www.poland.gov.pl

W związku ze śmiercią byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego, w środę 30 października prezydent kraju Bronisław Komorowski zarządził, że niedziela 3 listopada jest dniem żałoby narodowej. W czasie jej trwania flagi państwowe są opuszczone do połowy masztu.

Uroczystości ostatniego pożegnania pierwszego premiera III RP rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb zorganizowany jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Ciało złożone w trumnie trafi do grobu rodzinnego Mazowieckich w podwarszawskich Laskach.

Elblążanie przez trzy dni (od czwartku do soboty) mogli w Ratuszu Staromiejskim wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która zostanie przekazana do Kancelarii Premiera w Warszawie.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek 28 października w wieku 86 lat. Był pierwszym premierem III RP, a zarazem ostatnim w czasach PRL. To za jego rządów wprowadzono tzw. plan Balcerowicza, którego celem było przeprowadzenie polskiej gospodarki od systemu komunistycznego do rynkowego. W latach 90. ub. wieku był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach oraz jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Przez 3 ostatnie lata Mazowiecki pełnił funkcję dorady prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%