› bieżące
09:40 / 06.04.2016

Niepełnosprawni otrzymają pomoc w Elblągu

Niepełnosprawni otrzymają pomoc w Elblągu

Po raz trzeci w Elblągu wystartuje projekt. który ma na celu ułatwienie osobom niepełnosprawnym partycypacji w życiu społecznym miasta oraz wspomagać w pokonywaniu różnych problemów życia codziennego, na które napotykają na swojej drodze każdego dnia. Urząd Miejski rozstrzygnął ogłoszony konkurs "Świadczenie usług asystenckich dla osób niepełnosprawnych" i postanowił przeznaczyć na ten cel dotację w wysokości 100 tysięcy złotych.

To więcej o 20 tysięcy niż przydzielono w zeszłym roku i aż 2 razy więcej od momentu, kiedy projekt wszedł w życie (50 tys. zł). W tym roku do na konkurs miejski wpłynęła tylko jedna oferta i jak się okazało, tylko jedna wystarczyła, aby wyłonić zwycięzcę. Została nim Elbląska Rada Konsultacyjna (ERKON), która spełniła wszystkie konkursowe wymogi.

- W ubiegłym roku zatrudnionych było 4 asystentów, teraz ich liczba zwiększy się do 5 - jak zaznaczała koordynatorka projektu Beata Wencel w jednym z wywiadów. - Dwie panie zostały z poprzedniego roku i mimo, że to starsze panie, wykonują każdą pracę, łącznie z dźwiganiem wózków na piętra. Dodatkowo skład zasili dwóch panów, którzy będą na pewno przydatni.

Jak pokazują statystyki, z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie usługami asystenckimi. Tylko w ubiegłym roku w ramach projektu "Asystent - pomocna dłoń" wykonano prawie 1600 usług, a niemalże 400 osób zostało objętych opieką. Na projekcie korzystają dwie strony: osoby zatrudnione jako asystenci, a także niepełnosprawni, których potrzeby - te najprostsze, jak i te większe - zostały zauważone.

Swojego zadowolenia ze startu projektu w tym roku nie krył Radny Wojciech Rudnicki - inicjator całego przedsięzwięcia w 2014 roku:

- Bardzo się cieszę, że dzięki mojej inicjatywie w 2014 roku w Elblągu już kolejny rok będzie funkcjonował program "Asystent osób niepełnosprawnych".

- jak można przeczytać na facebookowym profilu Radnego.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%