Niepełnosprawni pokażą, że są pełnowartościowymi obywatelami
Elbląg włącza się w organizację XXIV Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Od piątku na wszystkich mieszkańców czeka szereg wydarzeń. Będzie artystycznie i naukowo, a przede wszystkim integracyjnie.
To już elbląska tradycja. Społeczność miasta po raz pierwszy dołączyła się do obchodów Europejskiego Tygodnia Walki o Równe Prawa i z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych w 1992 roku. Dziś to wydarzenie nosi miano Tygodnia Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki "Nadajemy TON".
Sytuacja osób niepełnosprawnych po okresie "komuny" była tak trudna, że faktycznie trzeba było walczyć o wszystko: o dostęp do rehabilitacji, edukacji, pracy, kultury, udziału w każdej formie życia społecznego – przypomina Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Elblągu. - Przez te lata wiele się zmieniło, zniknęła dyskryminacja w świetle prawa, jednak nadal istnieje w życiu. Przede wszystkim ciągle trwają bariery społeczne, dzielące społeczeństwo na dwa światy: osób zdrowych i niepełnosprawnych.
Zaznacza, że niepełnosprawni ciągle muszą przypominać, że są pełnowartościowymi obywatelami, o różnorodnych talentach i możliwościach, a także potrzebie aktywnego udziału w życiu społecznym.
Tydzień Osób Niepełnosprawnych temu właśnie ma służyć, poprzez spotkania, wspólną zabawę, prezentację umiejętności osób niepełnosprawnych oraz dorobek ich organizacji.
Program Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Elblągu:
13.05.2016 r. – piątek
Godz. 11.00 - uroczysta inauguracja wystawy fotograficznej – "Most na drugą stronę tęczy" w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu, ul. Świętego Ducha 25, Przemarsz inaugurujący obchody Tygodnia:
Godz. 12.00 – wymarsz z Placu Kazimierz Jagiellończyka, przemarsz ulicami 12 Lutego, 1 Maja, zakończenie w Parku Planty: wręczenie nagród za najefektowniejszy transparent.
15.05.2016 r. – niedziela
Godz. 14.00-18.00 Festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta. W programie: występy zespołów artystycznych, prezentacja wyrobów artystycznych i dorobku organizacji osób niepełnosprawnych na stoiskach, pokazy
Telefoniczny dyżur konsultanta poradnictwa - porady dotyczącej zdrowia psychicznego może zasięgnąć każdy zainteresowany, tel. 665 702 229.
16.05.2016 r. – poniedziałek
Godz. 10.00 – pokaz filmu "Anioł" w Kinie Światowid w sali kameralnej, cena biletu 5 zł, Godz. 11.00-13.00 - Dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3, ul. Winna 9, udział w warsztatach (plastycznych, rękodzielniczych, muzycznych);
17.05.2016 r. – wtorek
Godz. 11.00 – otwarcie wystawy pokonkursowej i wojewódzkiego konkursu plastycznego "W zaczarowanym świecie Braci Grimm" w współpracy z CSE Światowid oraz wręczenie nagród laureatom konkursu. Wystawa będzie czynna do 07.06 2016r.. Miejsce: CSE Światowid Godz. 11.00-13.00 - dni Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy Filia nr 3, ul. Winna 9;
Godz. 16.00 – 17.00 -