› bieżące
17:31 / 17.09.2012

Niespotykane motoryzacyjne cudeńka zawitają do Elbląga

Niespotykane motoryzacyjne cudeńka zawitają do Elbląga

fot. elblag.net

Elbląg będzie jednym z przystanków na trasie XII Jesiennego Rajdu pojazdów zabytkowych i youngtimerów - "Jesienna Depresja". Organizowany cyklicznie przez Automobilklub Morski w Gdyni rajd, odbędzie się w dniach 6-7 października. Jego start przewidziano w Pruszczu Gdańskim.

W rajdzie planowo wystartuje ponad 30 pojazdów zabytkowych, jak i współczesnych (głównie z Trójmiasta i okolic). Zastosowany będzie podział ze względu na wiek auta: do 25 i powyżej 25 lat.
- W naszym rajdzie mogą brać udział zarówno auta zaliczane do zabytkowych, czyli takie, które  skończyły w 2012 r. 25 lat oraz te, które wypuszczono z fabryki po 1987 r. - mówi Paweł Ziemniewicz, komandor rajdu. - Dla aut współczesnych stosowane są nieco inne współczynniki przeliczania punktów za rocznik pojazdu.

Rajd ma charakter turystyczno-krajoznawczy i wiedzie przez ciekawe i urokliwe zakątki Pomorza i Warmii. Trasa tegorocznego rajdu "Jesienna Depresja", rozpocznie się 6 października w Pruszczu Gdańskim, a zakończy... no właśnie to tajemnica, której organizatorzy nie chcą zdradzić.
- Starty załóg rozpoczną się około 9.30. Auta będą startować co około 2-3 min po wykonaniu zadania na starcie, które będzie dyktowało odstępy między startującymi – informuje Paweł Ziemniewicz. - Trasa rajdu nie może być ujawniona, ponieważ ułatwiłoby to uczestnikom wykonywanie zadań. Możemy jedynie zdradzić, że 6 października na pewno będziemy około godz 12.00-13.00  na Starym Rynku w Elblągu oraz od 12.30 do 15.00 na placu Kazimierza Jagiellończyka, gdzie odbędą się widowiskowe próby sprawnościowe - przejazd na czas po wyznaczonej trasie.

W trakcie rajdu przewidziane są także próby sprawnościowe i inne zadania wymagające sprawności fizycznej i intelektualnej. Na uczestników czeka trasa około 125 km usiana wieloma zadaniami i ciekawymi obiektami, wśród których ukryte będą odpowiedzi na pytania.
- Na trasie rajdu liczącej 125 km wybraliśmy ponad 20 miejsc w których, uczestniczy muszą odnaleźć odpowiedzi na niełatwe pytania – mówi komandor rajdu. - Dodatkowo przygotowane są zadania. Np. na Starym Mieście w Elblągu, uczestnicy będą zatrzymywać się aby odpowiedzieć na pytania związane z historią motoryzacji.

Rajd odbędzie się pod patronatem m.in. prezydenta Elbląga i starosty powiatu elbląskiego.
- Chciałbym zaprosić wszystkich posiadaczy i miłośników zabytkowych aut do wzięcia udziału w naszym rajdzie. Nie trzeba mieć doświadczenia lub być zrzeszonym w jakimkolwiek automobilklubie - wystarczy samochód (maluch, polonez, 125p, żuk, wołga, trabant, wartburg, zaporożec, łada, lub może coś współczesnego), chęć na przygodę i wolny czas w sobotę pomiędzy 9:00 a 18:00 – zachęca Paweł Ziemniewicz, komandor rajdu. - Jest to, na pewno bardzo ciekawa forma spędzenia weekendu również z rodziną, bo im bardziej liczna rodzina tym większa szansa na odnalezienie prawidłowych odpowiedzi. 

Zgłoszenia do rajdu przyjmowane są poprzez formularz rejestracyjny przesłany na e-mail: rajd.akm@gmail.com Więcej informacji znaleźć można pod tym linkiem.

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%