› raporty
11:12 / 28.10.2015

Niesprawne pojazdy do odśnieżania - ITD zatrzymała dowody

Niesprawne pojazdy do odśnieżania - ITD zatrzymała dowody

fot. Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu

W ubiegłym tygodniu, m.in w Elblągu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie przeprowadził akcję kontrolną pod nazwą „Trzeźwość”. Działania ukierunkowane były na kontrolę kierowców wykonujących przewozy osób w ramach komunikacji regularnej. 

W czasie trwania akcji skontrolowano 171 kierowców. Od jednego z zatrzymanych inspektorzy wyczuli wyraźną woń alkoholu. Badanie wykazało, że kierowca miał 0,33 mgl alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca przekazany został funkcjonariuszom Policji. Jednak to był dopiero początek niespodzianek w trakcie prowadzonej akcji.

W ciągu dnia zatrzymane do kontroli zostały również trzy pojazdy ciężarowe, które przeznaczone były do zimowego utrzymania dróg. W trakcie kontroli stanu technicznego pojazdów stwierdzono poważne uchybienia w stanie technicznym pojazdów zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego. Były nimi liczne wycieki płynów eksploatacyjnych, nieszczelność układów hamowania i wydechowego, brak świateł cofania, brak sygnału dźwiękowego, brak badań technicznych.

Wobec wszystkich pojazdów dla kierowców wydano zakaz dalszej jazdy. Zastanawiającym jest jak te pojazdy miały realizować zadania związane z odśnieżaniem dróg w celu zapewnienia min, bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu. Na ironię sam ich stan techniczny stwarzał zagrożenie dla ruchu drogowego.

Mając na uwadze stwierdzone nieprawidłowości Inspektorat będzie podejmował dalsze działania kontrolne celem eliminowania z ruchu drogowego pojazdów stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jak na razie zima nie zaskoczyła drogowców, za to kontrola inspektorów ITD na pewno.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%