› bieżące
11:28 / 11.06.2021

Niezwykła jednostka wpłynie do Elbląga. Ma napęd słoneczny

Niezwykła jednostka wpłynie do Elbląga. Ma napęd słoneczny

fot. ECO AWF

Łódź napędzana energią słoneczną. Rozwiązanie, które do tej pory było kojarzone głównie z rynkiem samochodów elektrycznych. W okolicy drugiego tygodnia lipca będzie ją można zobaczyć w Elblągu.

Konstrukcja została wykonana przez profesora Stefana Nowaka z Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w KatowicachKatowicach. Nazywa się ECO AWF i od maja płynie po polskich wodach. Rejs odbywa się pod patronatem Parlamentarnego Zespołu Dróg Wodnych.

Wzrost świadomości społeczeństwa i postęp techniczny sprawiły, że napędy elektryczne znajdują również zastosowanie w jednostkach pływających. Takie rozwiązanie wpisuje się w założenia zrównoważonego rozwoju i sprawia, że ECO AWF jest zeroemisyjna i w pełni przyjazna dla środowiska.

Nie tylko naukowo-badawczy rejs ECO AWF – Kompas 1

Cel ekspedycji to sprawdzenie przygotowania szlaków wodnych do ekoturystyki i skontrolowanie jakości powietrza, wody, osadów, jak również czystości trasy. Innowacyjna łódka wypłynęła 8 maja z Raciborza, a cały rejs potrwa łącznie blisko cztery miesiące. Zaplanowano odwiedziny Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga, Iławy oraz Mikołajek.

Jacht napędzany energią słoneczną pojawi się na Mazurach – Nasz rejs ma przede wszystkim charakter naukowo-badawczy, ale jednym z naszych celów jest również promocja turystyki wodnej, która dzięki wykorzystaniu energii słonecznej może być w pełni proekologiczna – powiedział prof. Stefan Nowak z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, organizator ekspedycji. – Pokazuje to doskonale nasza wyprawa. Jesteśmy zadowoleni z działania zamontowanych paneli fotowoltaicznych, co pozwala nam cieszyć się podróżą w zgodzie z naturą.

Rejs jednostki, oprócz celów badawczych, ma za zadanie promocję szeroko pojętej ekologii, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli minimalizację produkcji odpadów, a co za tym idzie zmniejszenie zużycia energii i materiałów. Co ciekawe, także sama łódka pochodzi z recyklingu. Wcześniej służyła jako szalupa na radzieckim zbiornikowcu, a następnie została gruntownie zmodernizowana i przebudowana przez prof. Stefana Nowaka.

Elektromobilność na wodzie

– Elektromobilność to nie tylko samochody – zaznaczył Paweł Szczeszek, prezes Enei. – Napęd wykorzystujący silnik elektryczny ma wiele zastosowań, a jak pokazuje wspierany przez Eneę rejs badawczy, z powodzeniem może być stosowany także w jednostkach pływających. Projekt ECO AWF wpisuje się w wizję nowej Enei – firmy nowoczesnej, ekologicznej i otwartej na nowe wyzwania oraz możliwości. Wsparliśmy rejs również ze względu na zaangażowanie młodzieży i wymiar edukacyjny projektu. ECO AWF jest małym symbolem zachodzących wokół nas zmian dotyczących myślenia o ochronie środowiska, mobilności i zastosowaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.

Jacht napędzany energią słoneczną pojawi się na Mazurach Załogę stanowią pracownicy oraz studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Podczas czteromiesięcznej podróży uczestnicy rejsu zbierają dane, a efektem ich pracy będzie raport na temat stanu jakości wód i powietrza na trasie rejsu po Odrze, Zalewie Szczecińskim i w strefie przybrzeżnej Morza Bałtyckiego.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%