› inwestycje miejskie
10:00 / 28.12.2016

Niszczejący budynek przy Żeromskiego czeka rewitalizacja? (+foto)

Niszczejący budynek przy Żeromskiego czeka rewitalizacja? (+foto)

fot. Amadeusz Żołdak

Obiekt zlokalizowany przy ul. Żeromskiego 2b w Elblągu, w którym znajduje się poradnia specjalistyczna, od dawna wymaga remontu. Urząd Gminy w Elblągu, który jest właścicielem budynku, zwrócił się do Prezydenta Elbląga z prośbą o uwzględnienie projektu rewitalizacji obiektu położonego w obszarze Śródmieście - Wschód w "Lokalnym programie rewitalizacji Elbląga 2020+". Gmina Elbląg o fundusze będzie wnioskowała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, a szacunkowa wartość projektu wynosi milion złotych. O tym, czy projekt znajdzie się w programie, zadecydują już 29 grudnia elbląscy radni, którzy będą głosowali nad zaktualizowaną uchwałą.

- Gmina Elbląg zwróciła się do Pana Prezydenta z prośbą o uwzględnienie w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Elbląga 2020+” projektu pn. „Rewitalizacja budynku przy ul. Żeromskiego 2b w Elblągu”. Pan Prezydent przystał na prośbę Gminy Elbląg, w związku z tym został przygotowany projekt uchwały - powiedziała Joanna Urbaniak z Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Budynek znajdujący się w sąsiedztwie hipermarketu "E. Leclerc" przy skrzyżowaniu ulicy Żeromskiego oraz al. Grunwaldzkiej jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 242/92 od 1992 roku. Znajduje się na terenie objętym "Lokalnym Programem Rewitalizacji Elbląga 2020+" w strefie śródmiejskich zespołów mieszkaniowo-usługowych: Śródmieście - Wschód (teren między ul. Zw. Jaszczurczego, Bema, Żeromskiego i Grunwaldzkiej). Powierzchnia działki wynosi 1393 m2, powierzchnia zabudowy 493 m2, a kubatura obiektu 6300 m3. Obiekt od dawna wymaga napraw. Kolorowa elewacja straciła swój blask, a ze ścian budynku odpada tynk. Rewitalizacja miałaby ożywić, poprawić funkcjonalność, estetykę budynku i wygodę jego użytkowników. Każdy projekt przyjęty w programie musi wpisywać się przynajmniej w jeden cel (z pięciu) nadrzędny. Rewitalizacja budynku przy ul. Żeromskiego 2b posiada dwa:

1. Zmiana wizerunkowa obszarów zdegradowanych;

2. Infrastruktura przyjazna mieszkańcom obszarów zdegradowanych.

W zakresie rewitalizacji miałyby zostać wykonane: izolacje wodochronne murów fundamentowych (izolacja pionowa wraz z wykonaniem systemu odprowadzenia wód opadowych, wody z niecki piwnicy, wymianą nawierzchni wokół budynku na przepuszczalną), system odprowadzenia wód opadowych (wymiana istniejących rynien, rur spustowych, podrynników z czyszczakami oraz obróbek blacharskich, parapetów), naprawa i konserwacja elewacji (wymiana tynków renowacyjnych), naprawa i konserwacja elementów drewnianych, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana tynków wewnętrznych w piwnicy (skucie, odgrzybienie, położenie nowych tynków renowacyjnych) oraz remont dachu wraz z wymianą pokrycia.

Wartość projektu została określona na milion złotych, a źródłem jego finansowania miałyby być środki z RPO WiM na lata 2014-2020 (oś priorytetowa 8: obszary wymagające rewitalizacji; działanie 8.2: rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga - ZIT bis). Okres realizacji projektu przypada na lata 2017-2018. Najbliższy planowany termin naboru projektów w ramach RPO WiM na rewitalizację to czerwiec 2017 r.

W Lokalnym programie rewitalizacji Elbląga 2020+" uwzględniono łącznie 73 z 77 propozycji. 18 projektów należy do grupy tzw. miękkich, a 55 do infrastrukturalnych (m.in. budynek przy Żeromskiego 2b). Szacunkowa wartość wszystkich propozycji wynosi w sumie 662,789,113 pln. Projekty infrastrukturalne stanowią aż 90% wszystkich propozycji. Wśród propozycji znajdują się m.in. zespół budynków przy ul. Skrzydlatej, zespół mieszkaniowy dawnej cegielni Dębica, dzielnica Osiek, dzielnica Zawodzie, zespół mieszkaniowy dawnego SKR Dąbrowa, Stare Miasto - obszar dziedzictwa kulturowego, Lotnicza - teren zielony oraz powojskowy czy Park Kajki.

 

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 6