› bieżące
12:47 / 21.08.2013

Niższe czynsze w lokalach ZBK? Odpowiedź już niedługo

Niższe czynsze w lokalach ZBK? Odpowiedź już niedługo

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

„Jedną z moich pierwszych zmian w polityce zarządzania miastem będzie właśnie obniżenie czynszów mieszkalnych z zasobów ZBK, na pewno się z tego nie wycofam. Kiedy odbywało się głosowanie nad podwyżkami czynszów w ZBK z 4 złotych na 8 złotych my głosowaliśmy przeciwko, bębniłem z mównicy, że to najgorszy z pomysłów i dotkliwie uderzy w elblążan, to samo mówiłem o podwyżkach z ZKM-ie.” Tak o swoich planach na stanowisku prezydenta miasta mówił w czerwcu Jerzy Wilk. Na najbliższej sesji Rady Miasta radni zajmą się uchwałą w sprawie obniżki czynszów dla najemców mieszkań od miasta.

Prezydent Jerzy Wilk w trakcie kampanii wyborczej obiecał, że od początku 2014 roku elblążanie będą płacić niższe czynsze. Dotyczyć to będzie osób wynajmujących mieszkanie od miasta czyli w budynkach ZBK. Deklarował, że doprowadzi do obniżki tych czynszów o 25%.

Jeszcze za rządów poprzedniej Rady Miasta, odwołanej podczas kwietniowego referendum, maksymalna wysokość składki czynszowej za 1m2 została ustalona na poziomie 8,02 zł. Taką kwotę płaciły osoby, które nie zostały ujęte w ulgach mieszkaniowych (między 20 a 40% - to zależało od dochodów). Propozycja nowej uchwały zawiera stawkę bazową w wysokości niższej o 2,02 zł czyli 6 zł za 1 m2 (2,14% wartości odtworzeniowej).

Zanim jeszcze wprowadzono podwyżkę tej składki jej wysokość wynosiła: 4,14 zł za 1m2 w budynkach powstałych jeszcze przed rokiem 1994. W mieszkaniach nowszych była to kwota 5,28 zł. Podwyżka wprowadzona przez poprzednie władze była więc bardzo wysoka.

Czy uda się wprowadzić w życie zmianę w uchwale ""Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Elbląga na lata 2012-2020"? Jeśli tak, to Jerzy Wilk spełniłby tym samym jedną ze swoich obietnic wyborczych. Już niedługo przekonamy się jaka będzie decyzja radnych w tej sprawie.

Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się w następny czwartek tj. 29 sierpnia.

2
2
oceń tekst 4 głosów 50%

Powiązane artykuły

Co nam obiecał nowy prezydent? Ma na to rok czasu

09.07.2013 komentarzy 24

Program wyborczy Jerzego Wilka oraz Prawa i Sprawiedliwości dla Elbląga składa się z 8 punktów. Tym programem oraz innymi obietnicami, kandydat PiS na...