› imprezy
08:46 / 15.09.2015

Noc Walpurgi na Replikach Filmowych

Noc Walpurgi na Replikach Filmowych

Przedpremierowo, prosto z Gdyńskiego Festiwalu i z gwiazdami! Tylko we wtorek, 15 września na ekranie Kina Światowid „Noc Walpurgi" - opowieść o diwie operowej i młodym dziennikarzu, którzy spotykają się pewnego wieczoru, by wspólnie odbyć trudną drogę do przeszłości.To jedna z najważniejszych kinowych premier tej jesieni, film prezentowany na wielu festiwalach, na których zebrał znakomite recenzje.

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Philippe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

Reżyserem filmu jest Marcin Bortkiewicz, w rolach głównych występują Małgorzata Zajączkowska oraz urodzony we Francji Philippe Tłokiński – i to właśnie z nimi będzie można spotkać się w Kinie Światowid. Ona powiedziała "Na taką rolę czekałam całe życie". O tym, co wyjątkowego jest w "Nocy Walpurgi" ta uznana aktorka filmowa i teatralna opowie podczas spotkania, które poprowadzi dr Bartosz Filip, wykładowca UG, historyk filmu i animator kultury, który specjalizuje się w historii kina polskiego.

Za czarno-białe zdjęcia odpowiada Andrzej Wojciechowski, operator takich filmów jak dokumentalna "Miłość" Filipa Dzierżawskiego oraz "Flying Blind" Katarzyny Klimkiewicz.

Wtorek, 15 września godz. 18:00 NOC WALPURGI, reż. Marcin Bortkiewicz przedpremierowo!
reżyseria Marcin Bortkiewicz scenariusz: Marcin Bortkiewicz, Magdalena Gauer, według monodramu Magdaleny Gauer
zdjęcia: Andrzej Wojciechowski PSC
obsada: Małgorzata Zajączkowska, Philippe Tłokiński, Monika Mariotti, Mieczysław Gajda
Cena biletu wynosi 14 złotych.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%