› bieżące
17:50 / 16.12.2013

Nowa fontanna na Starówce. Rewitalizacja wieży i placu katedralnego

Nowa fontanna na Starówce. Rewitalizacja wieży i placu katedralnego

fot. Konrad Kacprzak

Dziś, w Urzędzie Miasta podpisano umowę z firmą, która zajmie się w Elblągu rewitalizacją wieży Katedry św. Mikołaja oraz placu katedralnego. Wieża katedry ma 97 m wysokości. Z pewnością, po zakończeniu prac będzie to świetny punkt widokowy, zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców miasta.

- W tej chwili schody są kręte, jednokierunkowe, a barierki są za nisko – opowiadał ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja. - Jest tam po prostu niebezpiecznie. Z tego względu nie pozwalam wchodzić tam turystom. A chętnych jest dość dużo.

Plac katedralny ma być bardziej miejskim skwerem, na którym będzie znajdowała się fontanna posadzkowa, usytuowana na poziomie terenu. Mają tam być także urządzenia rekreacyjne dla dzieci, ławeczki i tablica interaktywna.

Jak informuje Elżbieta Gieda z Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego, nie będzie tam takiego zwykłego placu zabaw z piaskownicą.

- Będzie to bardziej służyło rozwojowi, może poznaniu historii naszego miasta – informowała Elżbieta Gieda.

Koszt całej inwestycji wynosi prawie 3 mln 800 tys. zł. Miasto finansuje 700 tys. zł, parafia – 240 tys. zł, a reszta pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej, z programu operacyjnego Warmia i Mazury.

Zakończenie prac przewiduje się na 2014 rok. Plac katedralny ma być skończony w czerwcu przyszłego roku, a wieża Katedry w listopadzie.

10
2
oceń tekst 12 głosów 83%

Zdjęcia ilość zdjęć 15