› budownictwo mieszkaniowe
16:16 / 26.09.2012

Nowa plomba i podziemny garażowiec. Tak zmieni się kwartał przy Trybunalskiej

Nowa plomba i podziemny garażowiec. Tak zmieni się kwartał przy Trybunalskiej

fot. Konrad Kosacz

Już wkrótce wnętrze kwartału między ulicami: Trybunalską, Ratuszową i 12 Lutego, może zyskać nowe zagospodarowanie. Istniejące garaże zastąpić ma parking naziemny lub podziemna hala garażowa. Całość wypełni plomba w postaci nowej kamienicy, która przylegać będzie do istniejącej zabudowy wzdłuż ul. Trybunalskiej.

Kwartał zabudowy między ulicami: Trybunalską, Ratuszową i 12 Lutego, o łącznej powierzchni 1,34 ha, obejmuje zespół kamienic znajdujących się pod ochroną konserwatorską. Jednym z najcenniejszych zabytków jest dawna willa modernistyczna wraz z ogrodem przy ul. Trybunalskiej 17, wpisana do rejestru zabytków w 1991 r.

W ostatnich latach dokonano termomodernizacji kamienic znajdujących się wzdłuż ul. Trybunalskiej. Niestety wygląd odnowionych kamienic przyćmiewa zagospodarowanie podwórza tego kwartału. Nieutwardzone ciągi komunikacyjne, parkujące w pod budynkami samochody i odrapane garaże nie współgrają z otoczeniem.

Uporządkować ten stan ma zmieniony, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru Śródmieście-Północ, obejmujący wspomniany kwartał. Przyjęty przez elbląskich radnych dokument, określa przeznaczenie i sposób zabudowy poszczególnych terenów.

W centralnej części kwartału, w miejscu istniejącego zespołu boksów garażowych, dopuszczalna jest budowa parkingu naziemnego i/lub podziemnej hali garażowej z zielenią urządzoną na jej dachu. Wybór odpowiedniego wariantu, zależny jest od decyzji wspólnot mieszkaniowych.

Nowy plan zagospodarowania tego kwartału, zezwala także na lokalizację nowej zabudowy,  realizowanej w formie plomb urbanistycznych. Jedynym możliwym do tego miejscem, jest działka pomiędzy kamienicami przy ul. Trybunalskiej 17-18 a 19-20B. Lokalny inwestor zamierza postawić na niej wielorodzinny budynek mieszkalny, przyległy do istniejącej kamienicy. Pod uwagę brana jest także realizacja parkingu podziemnego pod nową zabudową.

Zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obiekt powinien wkomponować się w sąsiednią zabudowę, poprzez zrównoważone proporcje bryły budynku, podziały elewacji, kształt dachu, rozmieszczenie i kształt otworów okiennych i drzwiowych. Jego wysokość powinna wynosić od 4 do 5 kondygnacji (w tym poddasze użytkowe).

Uchwalony w zeszłym tygodniu plan, obecnie jest sprawdzany przez wojewodę pod względem prawnym i oczekuje na publikację w dzienniku urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 5