Nowa przepompownia na Żuławach Elbląskich
fot. nadesłane
Budowa nowoczesnej stacji pomp w Kępniewie jest elementem programu kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego. W tej perspektywie unijnej Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu zyskał już 185 mln zł dotacji unijnych.
- Żuławy Elbląskie to niewielki fragment naszego województwa, ale jego specyficzne problemy są dla samorządu regionalnego bardzo istotne – mówi marszałek województwa Jacek Protas. – Program dla Żuław, który realizujemy wspólnie z województwem pomorskim, na pewno będzie kontynuowany w nowej unijnej perspektywie finansowej.
Inwestycja obejmowała m.in. wykonanie odcinka kanału pompowego, budowli wlotowej wraz z pompownią, rurociągów tłocznych, sterowni, stacji transformatorowej oraz przepustu pod dnem rzeki Balewki (w celu połączenia polderów w system odwadniany jedną pompownią), kładki nad rzeką oraz utwardzonego pasa komunikacyjnego po koronie wału. Prace kosztowały 3,6 mln zł. Realizacja trwała dwa lata.
– Jest to nowa stacja pomp zbudowana w miejsce zlikwidowanych dwóch pompowni, w Zwierznie i w Kępniewie, powstałych jeszcze przed 1945 rokiem, wyeksploatowanych i energochłonnych – informuje Bogdan Szymanowski, dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu od 1 stycznia 2003 roku funkcjonuje jako jednostka budżetowa podporządkowana zarządowi województwa. Swoim działaniem obejmuje miasto Elbląg oraz powiaty elbląski i braniewski. Szczególne miejsce na tym obszarze stanowią Żuławy Elbląskie, na terenie których leży Kępniewo. W tym roku zarząd w Elblągu prowadzi 26 tego typu zadań inwestycyjnych. Są one współfinansowane z zarządzanego przez samorząd województwa Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Skomplikowany system ochrony przeciwpowodziowej Żuław, który tworzą kanały, wały, przepusty, budowle piętrzące i stacje pomp, wymaga nieustannej odbudowy i modernizacji.
Żuławy Elbląskie to prawie 33 tys. hektarów terenów zmeliorowanych i odwadnianych, 342 km naturalnych cieków wodnych i aż 404 km kanałów (dla porównania – w powiecie braniewskim jest 28 km kanałów), 361 km wałów przeciwpowodziowych (w powiecie braniewskim – 35 km), 56 stacji pomp (w powiecie braniewskim – 5).