› rozwój i edukacja
13:18 / 26.01.2017

Nowa sieć szkół bez gimnazjów stanie się faktem. Radni przyjęli dwie uchwały

Nowa sieć szkół bez gimnazjów stanie się faktem. Radni przyjęli dwie uchwały

fot. Amadeusz Żołdak

Dziś radni przyjęli dwie uchwały dostosowujące sieć szkół do nowego ustroju szkolnego z ośmioklasową szkołą podstawową i szkołami średnimi. Pierwsza dotyczyła szkół podstawowych i likwidowanych gimnazjów, a druga szkolnictwa ponadgimnazjalnego. 20 radnych było za przyjęciem uchwał, a czterech wstrzymało się od głosu: Małgorzata Adamowicz, Piotr Derlukiewicz, Robert Turlej oraz Irena Sokołowska. Obawiają się oni, m. in. zwolnień nauczycieli.

Najważniejszymi uchwałami dzisiejszej sesji były uchwały dotyczące dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego z ośmioklasową szkołą podstawową, likwidacją gimnazjów i powstania liceów i techników. Witold Wróblewski przekonywał, że nowa sieć szkół i granice ich obwodów były konsultowane.

Chcemy przeprowadzić uczniów w bezpieczny sposób przez wprowadzane zmiany. Mamy na uwadze opinie nauczycieli i rodziców

- zapewniał.

Omówił też szczegóły planu.

Szkoły podstawowe w nowym ustroju edukacji pozostaną w tych samych budynkach. Gimnazjaści dokończą naukę w tych samych obiektach z wyjątkiem Gimnazjum nr 7. Żadna szkoła ponadgimnazjalna nie będzie zlikwidowana. W budynkach gimnazjów będą inne placówki oświatowe. Z Gimnazjum nr 7 uczniowie przeniosą się do Szkoły Podstawowej nr 14. Do pustego budynku wprowadzi się Przedszkole nr 18 z ul. Mielczarskiego

- wyliczał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Dopiero od września 2018 roku III Liceum Ogólnokształcące obejmie we władanie budynek po Gimnazjum nr 9. Natomiast Zespół Szkół Zawodowych nr 1, przy Zamkowej przeniesie się do Gimnazjum nr 2, przy ul. Robotniczej. W Gimnazjum nr 6 będzie część Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, a w Gimnazjum nr 5 podstawowa szkoła sportowa. Obiekt po ZSZ nr 1 nie będzie przeznaczony na cele oświatowe, być może na takie związane z turystyką.

Prezydent Elbląga zapewniał, że nie będzie zwolnień nauczycieli, ale na szczegóły trzeba będzie zaczekać. Będą znane w kwietniu.

Radnej Ireny Sokołowskiej nie przekonały argumenty prezydenta.

Koszty reformy będą wysokie. Nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji nie są pewni zatrudnienia po wprowadzeniu reformy w życie. Jest wiele obaw także wśród rodziców. Na dużo pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi

- tłumaczyła radna.

Doradca prezydenta Piotr Żuchowski uspokajał.

Była już taka sytuacja. 60 nauczycieli odeszło na emeryturę. Teraz też tak będzie. Odchodzący zwolnią miejsca młodszym. W okresie przejściowym może być tak, że nauczyciel będzie pracował na pół etatu. PWSZ jest przegotowane na przekwalifikowanie się nauczycieli. MOPS potrzebuje 14 pedagogów

- wyjaśniał Żuchowski.

Wyniki głosowania obu uchwał (dot. szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych): 20 radnych była za przyjęciem uchwał, a czterech wstrzymało się od głosu: Małgorzata Adamowicz, Piotr Derlukiewicz, Robert Turlej oraz Irena Sokołowska.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 15