› bieżące
07:10 / 02.12.2013

Nowa strzelnica dla 16 Dywizji. Jak będzie wyglądać?

Nowa strzelnica dla 16 Dywizji. Jak będzie wyglądać?

fot. elblag.net

Od pewnego czasu, na ulicy Łęczyckiej trwa remont wojskowej strzelnicy. Prace budowlane, które są nadzorowane przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie powoli zmierzają ku końcowi. Po zakończeniu prac będzie to obiekt, który spełnia wymogi Unii Europejskiej. 

- Przebudowa była niezbędna ze względu na niespełnianie przez istniejącą strzelnicę warunków bezpieczeństwa oraz niemożliwość realizacji wszystkich zajęć objętych programem strzelań – wyjaśnia rzecznik prasowy RZI w Olsztynie, Leszek Pietruczuk.

Jak informuje rzecznik RZI Olsztyn, realizacje robót rozpoczęto w lipcu 2011 r. z zakładanym terminem zakończenia prac na 30.10.2013 roku.

- Ze względu na wprowadzenie przez Szefa Sztabu Generalnego WP do użytku w Siłach Zbrojnych RP z dniem 01.09.2012 roku nowego„Programu strzelań z broni strzeleckiej” i koniecznością wprowadzenia zmian w zakresie realizowanych robót, termin ten uległ zmianie – wyjaśnia Leszek Pietruczuk. - Roboty wraz z rozruchem strzelnicy, strzelaniami sprawdzającymi, jej atestem oraz pozyskaniem pozwolenia na użytkowanie nie powinny potrwać dłużej niż do końca 2014 roku.

- Zadanie realizowane przez RZI Olsztyn polega na przebudowie istniejącej strzelnicy garnizonowej o długości 300m – mówi Leszek Pietruczuk. - Nie jest to nowy obiekt lecz dotychczasowy poddany przebudowie w celu zastosowania takich rozwiązań technicznych, które umożliwią zachowanie stref ochronnych strzelnicy i usprawnią proces szkolenia.

- Obiekt realizowany jest w oparciu o zatwierdzoną dokumentację techniczną w pozwoleniu na budowę wydanym przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego – kontynuuje Pietruczuk. - Autorem dokumentacji technicznej jest Okręgowy Ośrodek Rzeczoznawstwa i Doradztwa SITR Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie. Wykonawstwo robót zostało powierzone Zakładom Remontowo – Budowlanym Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim.

Na strzelnicy przewidziano 9 stanowisk strzeleckich do strzelań z broni etatowej (pistolet wojskowy, karabinek) oraz urządzenia do kierowania strzelaniami i kontroli ich wyników. Zastosowanie szeregu przesłon ochronnych oraz zadaszenie kulochwytu głównego zapewni bezpieczeństwo ludzi i mienia na terenach przyległych do strzelnicy.

- Wartość kosztorysowa zadania wynosi 27,5 mln zł – informuje rzecznik RZI w Olsztynie. - W tym zawarte są koszty związane z przygotowaniem inwestycji, badań geologicznych, analiz oddziaływania obiektu na środowisko, pozyskaniem warunków technicznych, opracowaniem programu inwestycji, opracowaniem dokumentacji technicznej oraz koszt realizacji robót budowlano-montażowych. Roboty budowlane rozliczane są w systemie ilościowo -wartościowym więc ostateczny ich koszt zostanie określony po zakończeniu zadania i rozliczeniu rzeczowo-finansowym. Szacuje się, że będą one niższe niż wstępnie zakładane. Zadanie nie jest dofinansowywane ze środków UE, całość kosztów pokrywana jest z budżetu MON.

Strzelnica garnizonowa w Elblągu przeznaczona będzie wyłącznie na potrzeby szkolenia strzeleckiego żołnierzy jednostek wojskowych stacjonujących w Elblągu i garnizonach pobliskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w resorcie obrony narodowej istnieje możliwość doraźnego korzystania ze strzelnicy przez inne instytucje ( np. Policję, Straż Graniczną, itp.) po uzyskaniu stosownej zgody Dyrektora Departamentu Infrastruktury MON. 

11
0
oceń tekst 11 głosów 100%