› bieżące
16:10 / 12.11.2012

Nowa ustawa o śmieciach w Elblągu wejdzie w życie za 8 miesięcy

Nowa ustawa o śmieciach w Elblągu wejdzie w życie za 8 miesięcy

fot. elblag.net

Od 1 stycznia br. obowiązuje zmieniona ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W Elblągu nowy system gospodarki odpadami komunalnymi zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Już dziś jednak warto dowiedzieć się jakie zmiany czekają na elblążan.

Fundamentalną zmianą w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad będzie fakt, iż gmina stanie się właścicielem odpadów komunalnych, zobowiązanym do zorganizowania ich odbioru, transportu i zagospodarowania. W zamian za świadczenie w/w usług właściciele nieruchomości będą wnosić do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Z chwilą wprowadzenia nowego systemu, właściciele nieruchomości nie będą już musieli podpisywać indywidualnych umów z firmami za wywóz odpadów. Gmina uczyni to za nich. W tym celu samorząd planuje przeprowadzenie przetargów związanych z wyłonieniem przedsiębiorców, którzy świadczyć będą na rzecz  Miasta usługę w zakresie odbierania odpadów komunalnych w poszczególnych sektorach. Ponieważ Miasto będzie podejmowało szereg decyzji strategicznych na podstawie informacji i danych związanych z gospodarką odpadami, Prezydent Elbląga powołał zespół zadaniowy ds. opracowania i wdrożenia systemu gospodarki odpadami  komunalnymi na terenie Gminy Miasto Elbląg. Przewodniczącym Zespołu jest Tomasz Lewandowski Wiceprezydent Elbląga. W skład Zespołu weszli pracownicy Urzędu Miejskiego w Elblągu i Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.

Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony został obowiązek prowadzenia przez gminę rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest zobowiązany uzyskać wpis do rejestru w gminie, z terenu której zamierza odbierać odpady komunalne. Wpis do rejestru zastąpi zezwolenie na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie danej gminy. Przedsiębiorcy, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy mają wydane decyzje na odbieranie odpadów komunalnych mogą prowadzić działalność na ich podstawie do końca 2012 r. po upływie tego terminu będą zobowiązani uzyskać wpis do rejestru działalności regulowanej.

Ustawa przewiduje zróżnicowanie wysokości stawek za odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych w zależności od tego, czy odpady będą segregowane, czy nie.  W przypadku gospodarstw domowych można wybrać, jako podstawę obliczenia opłaty, liczbę mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, albo ilość zużytej wody, bądź powierzchnię lokalu mieszkalnego. Jeżeli Gmina przejmie odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych, to opłata, która ma być uiszczania w każdym miesiącu, w którym na nieruchomości powstały odpady komunalne równa jest iloczynowi liczby pojemników oraz stawki opłaty za pojemnik danej wielkości, którą określi Rada Gminy. Tu innego wyboru nie ma.

Należy dodać, iż zmiany w systemie nie odczują mieszkańcy budynków wielorodzinnych. To zarządca wyliczy w deklaracji należną opłatę za gospodarowanie odpadami i złoży w ich imieniu w Urzędzie Miejskim stosowną deklarację.

Jednak do tego czasu w Elblągu obowiązywać będą dotychczasowe przepisy. Mieszkańcy nadal muszą posiadać indywidualne umowy na odbieranie odpadów. Należy pamiętać, iż umowa, która została zawarta na okres dłuższy niż do 30 czerwca 2013 r. musi zostać rozwiązana najpóźniej z tym dniem.

Ustawa nakazuje Gminom utworzenie Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Elblągu tak zwany PSZOK będzie utworzony na terenie ZUO Sp. z o.o. przy ul. Mazurskiej.

źródło: UM Elbląg

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%