› bieżące
15:34 / 16.07.2012

Nowe fotoradary na polskich drogach z dala od Elbląga

Nowe fotoradary na polskich drogach z dala od Elbląga

fot. antyradary.phi.pl

W sierpniu przy najruchliwszych i najbardziej niebezpiecznych polskich drogach, rozpocznie się montaż 300 nowych fotoradarów. Wiadomo już, w których miejscach staną urządzenia. Te najbliżej Elbląga znajdować się będą za Malborkiem na drodze nr 22 i za Ostródą na krajowej „siódemce”.

Po analizie danych wypadkowych z ostatnich trzech lat, Inspekcja Transportu Drogowego, która przejęła od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad fotoradary, stworzyła mapę ich lokalizacji. Zostaną one zamontowane na dotychczasowych masztach oraz w nowych miejscach. Nie oznacza to jednak, że miejsc z fotoradarami przybędzie. Wprost przeciwnie.

Obecnie system fotoradarów tworzy 800 masztów i 75 urządzeń rejestrujących wykroczenia (są one przenoszone między masztami). Do lipca 2014 r. ma się to zmienić. W ciągu najbliższych dwóch lat nie będzie już ani jednego pustego masztu, gdyż po zmianie przepisów, na drogach nie mogą stać atrapy. Fotoradarów nie spotkamy już przy trasach, które zostały przebudowane, przez co stały się bezpieczniejsze. W takich miejscach ITD zdemontuje maszty. Przykładem jest tu droga ekspresowa S-7 z Elbląga do Miłomłyna, gdzie nie znajdzie się żaden fotoradar.

Nowością na drogach będzie odcinkowy pomiar prędkości, który zacznie funkcjonować na początku przyszłego roku. Urządzenia mierzące prędkość i czas przejazdu, będą ustawiane na wytypowanych odcinkach dróg np. w niewielkich miejscowościach, przez które przebiegają drogi krajowe. Jeżeli średnia prędkość przejazdu będzie za wysoka, kierowca zostanie ukarany mandatem.

Strzec się powinni także drogowi piraci przejeżdżający na czerwonym świetle. Wykroczenia takie rejestrować będą kamery instalowane przy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach.

O kolejnych 29 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, wzbogaci się flota samochodów ITD. Pojazdy trafią do delegatur jeszcze w tym roku. Dziś w każdym wojewódzkim inspektoracie jest przynajmniej jeden taki samochód.

Szacuje się, że tylko w tym roku wpływy do budżetu państwa z tytułu mandatów z fotoradarów wyniosą aż 1,2 mld zł.

Poniżej mapa lokalizacji nowych fotoradarów, którą udostępnił Główny Inspektorat Transportu Drogowego
 


Pokaż FOTORADARY na większej mapie

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%