Nowe inwestycje szansą dla Elbląga. Podpisanie kontraktu terytorialnego
fot. Bartłomiej Ryś
Dziś (14.11) Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” stało się miejscem niezwykle ważnym. To tu bowiem podpisano tzw. traktat terytorialny, który w dużej mierze wpłynie na kierunek rozwoju naszego miasta i regionu w ciągu najbliższych kilku lat.
Staranne przygotowania na przestrzeni lat zaowocowały w dniu dzisiejszym podpisaniem tzw. traktatu terytorialnego. W Galerii Nobilis w budynku CSE „Światowid” z przedstawicielami mediów spotkali się: Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dorota Pyć, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Witold Wróblewski, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Co wchodzi w skład kontraktu terytorialnego? Jacek Protas wyjaśnił, że obejmuje on 21 inwestycji podstawowych, czyli takich, które są gotowe do realizacji. Przeznaczono na nie prawie 19 miliardów złotych. Są także inwestycje z listy warunkowej (31 zadań), które nie są dopracowane z uwagi na brak potrzebnej dokumentacji, źródeł finansowania lub z racji tego, że nadal trwają negocjacje odnośnie szczegółów poszczególnych działań.
- Jesteśmy dumni - mówił Jacek Protas- że na liście inwestycji pojawiły się te przedsięwzięcia, o które zabiegaliśmy i staraliśmy się o ich realizację. Wymienić tu należy chociażby modernizację drogi ekspresowej S-7. (...) Są również inwestycje ważne dla stolicy regionu, jak np. modernizacja drogi S-57 na odcinku Olsztynek-Olsztyn czy inwestycje kolejowe, zakładające gruntowną modernizację torów kolejowych.
Jako kolejny głos zabrał Witold Wróblewski, który przybliżył zebranym pokrótce inwestycje, wchodzące w skład kontraktu i w sposób bezpośredni dotyczące Elbląga. Wymienił m. in.: modernizację drogi S-7 na odcinku Gdańsk-Elbląg, przebudowę wejścia do portu morskiego w Elblągu czy znajdującą się na liście warunkowej inwestycję, zakładającą budowę tzw. obrotnicy dla statków w porcie elbląskim.
Wspomniał także o działaniach, zmierzający do pogłębienia toru wodnego w porcie o 3,5 metra, co ma się przyczynić do łatwiejszego poruszania się statków, a także o budowie nowego nabrzeża przy ul. Radomskiej wraz z przedłużeniem terminala składowo-przeładunkowego. Do inwestycji, dotyczących Elbląga zaliczyć można również rozbudowę i przebudowę Teatru im. Aleksandra Sewruka i CSE „Światowid”.
Minister Dorota Pyć wyjaśniła czym jest kontrakt terytorialny: - To nowy instrument, który ma na celu przede wszystkim koordynację działań administracji rządowej i samorządowej. Inwestycje, proponowane w ramach tego traktatu w przyszłości dadzą konkretną korzyść naszym dzieciom.
W dalszej części spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie wspomnianego kontraktu.