› bieżące
16:04 / 14.11.2014

Nowe inwestycje szansą dla Elbląga. Podpisanie kontraktu terytorialnego

Nowe inwestycje szansą dla Elbląga. Podpisanie kontraktu terytorialnego

fot. Bartłomiej Ryś

Dziś (14.11) Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” stało się miejscem niezwykle ważnym. To tu bowiem podpisano tzw. traktat terytorialny, który w dużej mierze wpłynie na kierunek rozwoju naszego miasta i regionu w ciągu najbliższych kilku lat.

Staranne przygotowania na przestrzeni lat zaowocowały w dniu dzisiejszym podpisaniem tzw. traktatu terytorialnego. W Galerii Nobilis w budynku CSE „Światowid” z przedstawicielami mediów spotkali się: Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Dorota Pyć, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Witold Wróblewski, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Co wchodzi w skład kontraktu terytorialnego? Jacek Protas wyjaśnił, że obejmuje on 21 inwestycji podstawowych, czyli takich, które są gotowe do realizacji. Przeznaczono na nie prawie 19 miliardów złotych. Są także inwestycje z listy warunkowej (31 zadań), które nie są dopracowane z uwagi na brak potrzebnej dokumentacji, źródeł finansowania lub z racji tego, że nadal trwają negocjacje odnośnie szczegółów poszczególnych działań.

- Jesteśmy dumni - mówił Jacek Protas- że na liście inwestycji pojawiły się te przedsięwzięcia, o które zabiegaliśmy i staraliśmy się o ich realizację. Wymienić tu należy chociażby modernizację drogi ekspresowej S-7. (...) Są również inwestycje ważne dla stolicy regionu, jak np. modernizacja drogi S-57 na odcinku Olsztynek-Olsztyn czy inwestycje kolejowe, zakładające gruntowną modernizację torów kolejowych.

Jako kolejny głos zabrał Witold Wróblewski, który przybliżył zebranym pokrótce inwestycje, wchodzące w skład kontraktu i w sposób bezpośredni dotyczące Elbląga. Wymienił m. in.: modernizację drogi S-7 na odcinku Gdańsk-Elbląg, przebudowę wejścia do portu morskiego w Elblągu czy znajdującą się na liście warunkowej inwestycję, zakładającą budowę tzw. obrotnicy dla statków w porcie elbląskim.

Wspomniał także o działaniach, zmierzający do pogłębienia toru wodnego w porcie o 3,5 metra, co ma się przyczynić do łatwiejszego poruszania się statków, a także o budowie nowego nabrzeża przy ul. Radomskiej wraz z przedłużeniem terminala składowo-przeładunkowego. Do inwestycji, dotyczących Elbląga zaliczyć można również rozbudowę i przebudowę Teatru im. Aleksandra Sewruka i CSE „Światowid”.

Minister Dorota Pyć wyjaśniła czym jest kontrakt terytorialny: - To nowy instrument, który ma na celu przede wszystkim koordynację działań administracji rządowej i samorządowej. Inwestycje, proponowane w ramach tego traktatu w przyszłości dadzą konkretną korzyść naszym dzieciom.

W dalszej części spotkania nastąpiło uroczyste podpisanie wspomnianego kontraktu.

8
5
oceń tekst 13 głosów 62%

Zdjęcia ilość zdjęć 18