› bieżące
09:24 / 14.06.2017

Nowe możliwości w zawodzie plastyka

Nowe możliwości w zawodzie plastyka

Od 2017 roku zawód plastyka nadawany przez Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym został wpisany do Polskiej Ramy Kwalifikacji. Ułatwi to precyzyjne opisanie umiejętności absolwentów, a co za tym idzie – znalezienie pracy, także w krajach Unii Europejskiej. Bo zawód plastyka, wbrew obiegowej opinii, to nie tylko doskonalenie talentów malarskich czy rzeźbiarskich. To przede wszystkim solidne kwalifikacje poszukiwane przez pracodawców z branży reklamowej, fotograficznej i projektowej.

 

Polska Rama Kwalifikacji to system, który porządkuje kwalifikacje zarówno z zakresu szkolnictwa ogólnego, jak i zawodowego i wyższego. Zawiera, podobnie jak Europejska Rama Kwalifikacji, osiem poziomów określających efekty uczenia się. Zawód plastyka otrzymał w PRK poziom V. Oznacza to, że oprócz typowych dla kształcenia zawodowego treści wkracza również na pole zagadnień typowych dla kształcenia wyższego. Dla absolwentów ważne jest zatem, że ich dyplomy otwierają im drogę do podjęcia pracy w poszukiwanych dziś zawodach oraz, opcjonalnie, do kontynuowania kształcenia na studiach. Profil absolwenta zakłada bowiem zdobycie szeregu umiejętności, poszukiwanych przez pracodawców. Plastycy to pracownicy firm reklamowych i projektowych, mediów, studiów fotograficznych, instytucji kultury. Dyplom pozwala również na otwarcie własnej działalności gospodarczej, chociażby z zakresu grafiki komputerowej. Od 2017 roku wszystkie te działania będą o wiele prostsze i dzięki nadaniu numeru PRK – czytelne dla pracodawców w Polsce i za granicą.

 

Anna Bazylczyk, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym

 

Wernisaż

Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu zapraszają na wernisaż wystawy końcoworocznej 2016/2017, który odbędzie się w czwartek 22 czerwca o godz. 17.30.

Od malarstwa i rysunku przez grafikę warsztatową i fotografię po rzeźbę i zadania projektowe, prace uczniów Liceum Plastycznego prezentowane będą zarówno w Galerii Nobilis jak i na dwóch holach CSE „Światowid". Wystawa podsumowująca cały rok pracy, to dobra okazja aby zobaczyć w jakim kierunku podąża i czym się inspiruje nowe pokolenie artystów.

Ekspozycja dostępna będzie do końca sierpnia 2017 r. Wstęp wolny.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%