› bieżące
06:58 / 10.04.2014

Nowe, niespotykane kierunki nauczania w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jest w czym wybierać

Nowe, niespotykane kierunki nauczania w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jest w czym wybierać

fot. Konrad Kacprzak

Zaczynają się nowe nabory uczniów gimnazjalnych do szkół średnich. Każda z nich stara się maksymalnie zainteresować młodzież, aby ta wybrała właśnie tę placówkę. Jedną z najciekawszych ofert prezentuje Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Tam, na specjalne życzenie uczniów, powstanie kilka zupełnie nowych kierunków. Jakich?

Najwidoczniej połączenie V Liceum Ogólnokształcącego z Zespołem Szkół Ekonomicznych było dobrym posunięciem. W najbliższym roku szkolnym obie szkoły (a właściwie po połączeniu – jedna) stworzyły całkowicie nowe kierunki edukacyjne, niespotykane dotychczas na elbląskim rynku szkół średnich. Wszystkie działania, które są realizowane są poprzedzone ankietami i badaniami wśród uczniów gimnazjów. To właśnie oni zdecydowali w jakich kierunkach chcą się kształcić.

Z listy kierunków warto wspomnieć przede wszystkim o bezpieczeństwie publicznym z elementami kryminologii i kryminalistyki. Elbląska szkoła podpisała porozumienie z Uniwersytetem Gdańskim, co będzie skutkowało jeszcze lepszym przygotowaniem licealistów do przyszłych studiów. Będą oni mieć możliwość uczestniczenia w wykładach na UG, poznania przyszłych wykładowców oraz zasięgnięcia rady studentów, którzy ten sam kierunek kończą na gdańskiej uczelni wyższej. Jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków wśród gdańskich uczelni wyższych. W elbląskiej placówce uczniowie będą mieli rozszerzone przedmioty takie jak WOS, biologia oraz język obcy. Po zakończeniu edukacji będą mogli pracować w przeróżnych firmach – zarówno prywatnych (agencje detektywistyczne, agencje ochrony) jak i publicznych (urzędy miejskie, policja, straż miejska). Klasa jest w pełni wspierana przez Komendę Miejską Policji w Elblągu. Dwie dodatkowe godziny zajęć tygodniowo będą związane tematycznie z profilem klasy.

ZSEiO będzie kształcić również na profilu humanistyczno-dziennikarskim. Całemu przedsięwzięciu będzie patronować radio Eska. Oznacza to, że po zakończeniu edukacji przyszły student będzie już miał doświadczenie współpracy z mediami. Uczniowie będą również mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych z profesjonalnymi dziennikarzami. W połączeniu z filologią polską dziennikarską na PWSZ Elbląg daje to możliwość uzyskania odpowiednich kwalifikacji w jednym mieście, bez potrzeby wyjazdu.

Klasa o profilu wojskowym i profilu technik ekonomista (zarządzanie lotnictwem) również zostaną stworzone. Klasa lotnicza, jak informuje wicedyrektor szkoły pani Dorota Szulc, jest po prostu hitem. Zapewnia doskonałe przygotowanie do przyszłego zawodu zarówno pod względem teoretycznym (bezpłatnie) jak i praktycznym przy współpracy z Aeroklubem w Elblągu (zostaną podjęte starania o pokrycie kosztów związanych ze szkoleniem praktycznym ze źródeł zewnętrznych). Matematyka, geografia oraz j. angielski – te przedmioty uczniowie będą przyswajali na poziomie rozszerzonym. Prócz wniosku o rekrutację trzeba również przedstawić pozytywny wynik badań przeprowadzonych przez lekarza-specjalistę.

Praca po profilu wojskowym jest praktycznie zapewniona. Praca nie byle jaka – miesięczny dochód na wysokim poziomie, mieszkanie zapewnione przez wojsko. Poza tym to świetna przygoda i coś zupełnie innego na elbląskim rynku szkół średnich.

Ostatni kierunek, który jest inny, niż wszystkie, jest związany z multimediami i grafiką. Pełna nazwa profilu w Technikum brzmi: technik cyfrowych procesów graficznych. Po zakończeniu edukacji można znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, drukarniach, agencjach reklamowych, gazetach (zarówno papierowych i internetowych).

Nasza rozmówczyni, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, pani Dorota Szulc mówi, że oferta jest idealnie przygotowana pod oczekiwania uczniów. Wszystkie kierunki, czy to wypisane powyżej, czy inne „zwykłe” cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że przyszli uczniowie są zainteresowani kierunkami nieco innymi, niż dotychczas im prezentowane. Być może dzięki właśnie takim działaniom, wprowadzaniu na rynek elbląski czegoś nowego, choć część uczniów zostanie w Elblągu, założy własne firmy, zmniejszy bezrobocie? Czas pokaże. Życzymy powodzenia, zarówno szkole, jak i uczniom!

7
12
oceń tekst 19 głosów 37%