› bieżące
17:04 / 14.10.2022

Nowe rondo w Elblągu ma swoją nazwę

Nowe rondo w Elblągu ma swoją nazwę

fot. Nadesłane

W Dniu Edukacji Narodowej rondo przy ul. Fromborskiej nosi już oficjalnie nazwę "Ronda Pionierów Oświaty". Nazwę przyjęli w uchwale elbląscy radni, a wniosek w tej sprawie zgłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dziś krótko przed południem odbyła się uroczystość oficjalnego nadania nazwy ronda, w której wzięli udział Janusz Nowak wiceprezydent Elbląga, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk oraz Gerard Przybylski prezes Oddziału ZNP w Elblągu.

Zwracając się do zebranych wiceprezydent Janusz Nowak mówił:

Szanowni Państwo,

w imieniu Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego mam zaszczyt powitać wszystkich Państwa na dzisiejszej uroczystości. Spotykamy się tu dziś , by w Dniu Edukacji Narodowej, uhonorować tych wszystkich, którzy podjęli trud organizacji polskiej oświaty w powojennym Elblągu.

Na wniosek Prezesa Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Gerharda Przybylskiego, Rada Miejska w Elblągu podjęła uchwałę o nadaniu nazwy Rondo Pionierów Oświaty nowo wybudowanemu skrzyżowaniu ulic Fromborskiej i Królewieckiej.

W obecności przedstawicieli oświaty-dyrektorów elbląskich szkół i placówek oświatowych, odsłonimy tablicę z nazwą Rondo Pionierów Oświaty.

Zanim to nastąpi, przywołanie historii.

Powojenna historia elbląskiego szkolnictwa rozpoczyna się 7 maja 1945 roku, kiedy do Elbląga przybył nauczyciel Brunon Talaśka , którego zadaniem było, z polecenia Naczelnika Oświaty i Pełnomocnika Rządu Rzeczypospolitej na Okręg Mazurski w Olsztynie, zorganizowanie szkolnictwa w zniszczonym Elblągu.

Już 10.05.1945 rozpoczyna działalność Inspektorat Szkolny w Elblągu, który od roku 1950, pod różnymi nazwami, ma swoją siedzibę w obecnym Urzędzie Miejskim w Elblągu przy ul. Łączności 1.

Pierwszym mianowanym Inspektorem Szkolnym na miasto i powiat Elbląg został Brunon Talaśka, na którego barkach spoczął trud organizowania od podstaw szkolnictwa polskiego. Wspierany był przez Kazimierza Dynię i Edmunda Marczaka- pierwszych kierowników szkół. Dzięki skutecznym działaniom zyskali oni w środowisku szacunek i uznanie.

Zorganizowanie oświaty w powojennym Elblągu nie było łatwe, tym bardziej, że w trakcie zaciętych walk miasto zostało niemalże w 65% zniszczone. Brakowało budynków, brakowało kadry, brakowało podstaw materialnego bytu.

Do Elbląga z wojennej pożogi przyjeżdżali pierwsi nauczyciele. Okres od maja do września to odgruzowywanie, gromadzenie i zabezpieczanie sprzętu szkolnego, jaki pozostał po działaniach wojennych, identyfikowanie uczniów i nauczycieli. Następnie organizacja szkół i klas, zabezpieczanie dachu nad głową nauczycielom, gromadzenie książek.

30 sierpnia 1945 r. powołano Związek Nauczycielstwa Polskiego w Elblągu. We wrześniu działalność rozpoczęły trzy szkoły: najpierw SP 1, potem kolejne SP2 i SP3.

Pierwszymi nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 1 byli: Edmund Marczak - Piotr Oleszkiewicz, Zenon Sywula, Maria Gawrychowa, Stefania Maciejwska, Janina Taczanowska, Ignacy Taczanowski i Kazimierz Jaworski. Pierwszymi nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 2 byli: Edmund Marczak Jadwiga Górska, Hipolit Możejko, Bronisława Ławrynowicz, Janina Pląskowska, Marian Skowronek, Paulina Swatlerowa. Pierwszymi nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 3 byli: Andrzej Sowa Franciszka Sawińska, Helena Jaworska, Eugenia Milewska, Janina Szkwarkowska, Maria Reczyńska.

W 1945 roku do pierwszych trzech szkół podstawowych uczęszczało, do 21 klas, 896 uczniów, których uczyło 20 nauczycieli.

Do końca listopada 1945 r. nauczycieli było już dwudziestu dwóch, a zadowalający stan kadrowy osiągnięto dopiero w roku szkolnym 1962/63

Dziś w Elblągu dla ponad 17 500 uczniów pracuje blisko 2000 nauczycieli.

Chwała wszystkim pracownikom elbląskiej edukacji.

Gerard Przybylski prezes Oddziału ZNP w Elblągu dziękował prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu, przewodniczącemu Rady Miejskiej Antoniemu Czyżykowi i radnym głosującym za przyjęciem uchwały w sprawie nazwy ronda, dodał również.

- Rondo upamiętnia tych nauczycieli, którzy byli przed nami. Dziękujemy za ich trud, kiedy organizowali od podstaw elbląską oświatę. Jesteśmy to im winni - podkreślił Przybylski.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%