› bieżące
11:56 / 20.10.2013

Nowe sanktuarium w Elblągu. Tablica ofiar katastrofy w Smoleńsku

Nowe sanktuarium w Elblągu. Tablica ofiar katastrofy w Smoleńsku

fot. Konrad Kosacz

Wczoraj w Parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu odbyła się uroczysta msza, podczas której ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas wydarzenia obecni byli kapłani diecezji elbląskiej i ks. Biskup Styrna. Sobotnia uroczystość była połączona z poświęceniem nowo wybudowanej kaplicy ku czci bł. Jana Pawła II, w którym umiejscowiono relikwie Papieża Polaka.

Podczas mszy poświęcono kaplicę Bł. Jana Pawła II, w której znajdzie się tablica upamiętniająca tragedię lotniczej katastrofy w Smoleńsku. W minionych latach przy kościele doszło do wybudowania dwóch kaplic bocznych – Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Chrztu Pańskiego. W nowo wybudowanej kaplicy ku czci bł. Jana Pawła II znalazły się relikwie naszego papieża: złoty laur i bursztyny, których zadaniem będzie symbolika każdego roku jego pontyfikatu.

Całość tworzy 7,5-metrową konstrukcję zbudowaną z dębu i marmuru bianca carrara. W tej części znajdują się dwa kartusze: z herbem diecezji elbląskiej i wizerunkiem katedry elbląskiej oraz z herbem papieskim i kopułą watykańską. W środkowej części kaplicy, tuż nad relikwiami bł. Jana Pawła II, pojawi się naturalnej wielkości figura Ojca Świętego z alabastru.

Dekret ustanowienia nowego sanktuarium przy kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu wydał 1 stycznia br. ks. bp Jan Styrna. Odpowiedział tym samym na prośbę prowincjała redemptorystów z 27 listopada 2012 r., w której przedstawił on pasterzowi diecezji pragnienie wyrażone przez miejscową wspólnotę redemptorystów i wiernych przybywających do kościoła Matki Bożej Królowej Polski.

Wierni z pewnością będą odwiedzać tą kaplicę, ponieważ znajdzie się w niej również miejsce dla specjalnej marmurowej tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia katastrofy polskiego rządowego samolotu w Smoleńsku. Swoim kształtem będzie bardzo mocno przypominać kontury Polski. Będzie na niej również szachownica w biało-czerwonych barwach symbolizująca polskie lotnictwo. Tablica ma być pęknięta, po to by kojarzyła się z ziemiami Rzeczypospolitej, które zostały utracone po II wojnie światowej.

Autorem całego projektu jest elblążanin Zygmunt Tadrowski.
 

12
9
oceń tekst 21 głosów 57%